EKONOMİ

Cebinde Kredi Kartı Olan Herkesi İlgilendiriyor! Mahkeme Kararı Açıklandı, Banka Mı, Vatandaş Mı Sorumlu?

Özellikle de pandemi döneminde hem kredi kartı kullanan kişi sayısı hem de kredi kartı ile yapılan harcama miktarı rekor seviyeye ulaşırken yaşanan bu artış dolandırıcıların da iştahını arttırdı. Kredi kartı dolandırıcılığı vakaları her geçen gün artmaya devam ederken vatandaşı biraz daha mağdur edecek bir emsal karar daha açıklandı.

Özellikle de pandemi döneminde hem kredi kartı kullanan kişi sayısı hem de kredi kartı ile yapılan harcama miktarı rekor seviyeye ulaşırken yaşanan bu artış dolandırıcıların da iştahını arttırdı. Kredi kartı dolandırıcılığı vakaları her geçen gün artmaya devam ederken vatandaşı biraz daha mağdur edecek bir emsal karar daha açıklandı.

Kredi kartı kullanan kişiler ne yazık ki sıklıkla dolandırıcıların hedefinde yer almaya devam ediyor. Özellikle de kredi kartı aidat iadesi konusunda sık sık akıl almaz yöntemlerle vatandaşları dolandıran kişiler büyük bir mağduriyet yaratıyor. 

E devlet üzerinden hileli linkler yayımlayarak kredi kartı sahiplerini sahte sitelere yönlendiren kişiler bu yöntemle vatandaşın banka hesabını boşaltırken yine telefonla arama yöntemi ile de kişinin kredi kartı şifresi elde edilerek sahte işlemler yapılabiliyor. 

GERİYE DÖNÜK KREDİ KARTI AİDATI İADESİ VAADİ İLE DOLANDIRDILAR! 

Benzer bir olayda Hülya S. isimli bir vatandaşın başına geldi. 13 senedir kredi kartı olan Hülya S.’nin hayatı yanıtladığı bir telefonla alt üst oldu. Kendisini banka yetkilisi olarak tanıtan bir kişinin konu hakkında Yargıtay kararı çıktığını belirterek geriye dönük kredi kartı aidati iadesi yapılacağını belirtmesi üzerine Hülya S. kredi kartı numarası, şifresi ve diğer bilgileri telefondaki kişiye verdi. 

İstediği bilgiyi elde eden dolandırıcılar S.’nin kredi kartından üçü şifresiz olmak üzere toplamda 5 kere para çekerek 26 bin 96 liralık nakit para çekimi işlemi gerçekleştirerek Rusya üzerinden işlemi tamamladı. Kredi kartından para çekildiini fark eden Hülya S. durumu hemen fark ederek durumu bankaya ihbar etti ve işlemlerin iptal edilmesini istedi. 

8 kez banka şubesine gitmesi ve aramasına rağmen işlem iptal edilmedi ve kredi kartından çekilen para iade edilmedi. 

KREDİ KARTI ŞİFRESİ KULLANILARAK YAPILAN İŞLEMLERDE BANKA ÖDEME YAPMIYOR! 

Bankanın işlemi iptal etmemesi adına İstanbul Anadolu 7. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Anadolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda ise Hülya B.’nin şifresini kendi iradesi ile başka kişilere vermiş olduğu konuusunda değerlendirmede bulundu. Hazırlanan bilirkişi raporuna istinaden mahkeme ise “Banka basiretli tacir gibi davranması ve güvenlik önlemlerini alması gerekse de davacı tüketicinin de şifresini üçüncü kişilerle paylaşmaması gerek. Paylaştığı takdirde vakit kaybetmeksizin bankayı bilgilendirdikten sonra bankanın sorumluluğu başlayacak” ifadeleri ile banka lehine karar verdi. 

Hazırlanan bilirkişi raporunun Bankalararası Kart Merkezi’nin eski genel müdürü tarafından yazıldığnıı dile getiren Hülya B.’nin avukatı Senem Doğanoğlu kararı istinaf mahkemesine taşırken hafif kusurlardan da bankanın sorumlu tutulması gerektiğini dile getirerek süreci takip edeceklerini dile getirdi. Ne yazık ki aksini gösteren bir emsal karar çıkana kadar kredi kartı şifresi kullanılarak yapılan işlemlerde kart sahibi yükümlülük altında kalmaya devam edecek. 

Emlak365.com


Bir Yorum

  1. Kart şifresini paylaşmayın diye her yerde haber yapılıyor.Zaten işlem yapılacak olsa da bankacı hiç bir kart bilgisini istemez müşteriden.Yargitayin kararı doğru.Biraz uyanık olmak lazım bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir