Çeyiz Parası Nedir, Kimlere Verilir, Başvuru Nereye Yapılır, Toplu Ödeme Nasıl Alınır?

Türkiye'de bazı kadınlara devlet tarafından evlilik desteği kapsamında “çeyiz parası” adı altında destek ödemesi yapılıyor. Çeyiz parası yardımı nedir? Kimler bu yardımdan yararlanabilirler? Çeyiz yardımı ne kadardır? Çeyiz yardımı nereden ve nasıl alınır? Çeyiz yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Çeyiz Parası Nedir, Kimlere Verilir, Başvuru Nereye Yapılır, Toplu Ödeme Nasıl Alınır?
Türkiye'de devlet tarafından vatandaşlara çok sayıda kalemde destek ödemesi yapılıyor. Bazı özel ihtiyaç dönemlerinde devletin belirli kurumları ihtiyaç sahibi olan veya olabilecek vatandaşları nakdi olarak destekliyor. Bu desteklerin en çok kullanılanlarından birisi de “çeyiz parası” adı altında verilen destek oluyor. Evlenme ödeneği, devlet çeyiz parası nedir?

ÇEYİZ PARASI NEDİR?

Evlenme ödeneği olarak da geçen çeyiz parası uygulaması 2008 yılından beri Türkiye'de uygulanmaktadır. Bu ödenekten yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartlara sahip olmaları gerekiyor. Yetim aylığı alan kadınlara evlenmeleri durumunda yardımcı olabilmek adına devlet tarafından çeyiz parası ödemesi yapılıyor. Bu para devlet tarafından yetim aylığının tutarının 24 katına kadar olabiliyor ve tek seferde peşin olarak ödeniyor.ÇEYİZ PARASI ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANIR?

Evlenmek isteyen gençler bunun maddi külfetine dair büyük bir sıkıntı içerisine düşünüyorlar. Özellikle yetim aylığı alan ve arkasında tam bir aile desteği olmayan kadınlar bir yuva kurabilmek için herkesten daha çok ihtiyaç sahibi olabiliyorlar. Bu durumda ise devreye sosyal devlet giriyor. Peki çeyiz parası kimlere verilir, kimler çeyiz parası ödemesi alabilir?

Çeyiz parası almanın temel olarak bir şartı vardır. Bu ödeme yalnızca yetim aylığı olan kadınlara yapılmaktadır. Yetim aylığı vefat eden anneden veya vefat eden babadan alınabilir. Yetim aylığı alan kadınlar evlenmeye karar verdiklerinde bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz parası alabilmektedir. Bir kişi yalnızca bir defa bu çeyiz parası ödemesini alabilir. İkinci bir evlilik yapılması durumunda yeniden çeyiz parası ödemesi gerçekleşmez. Buna dair herhangi bir hak tanınması da yoktur.Çeyiz parası ile alakalı bir diğer merak edilen husus ise bu parayı alabilmek için herhangi bir yaş şartının olup olmadığıdır. Çeyiz parası için kanunen herhangi bir yaş şartı aranmamaktadır. Yetim aylığı alan tüm kadınlar istedikleri yaşlarda evliliğe adım adım attıkları sırada çeyiz parası ödemesi alabilmektedirler. Bu imkandan yalnızca kadınlar yararlanmakta olup erkeklere böyle bir hak tanınmamıştır.

SİGORTALI KADINLAR ÇEYİZ PARASI ALABİLİR Mİ?

Çeyiz parası devlet destek ödemesinin kimler tarafından alınabileceğine dair çok kapsamlı bir araştırma yapılıyor. Oldukça talep gören çeyiz parasının kimlere verileceğinin kanuni olarak sınırları çizilmiştir. Sigortalı olan kadınlar çeyiz parası alabilir mi? Bu soruya sıkça yanıt aranmaya devam ediliyor. Çalışan ve çalıştıkları için de sigortalı olan kadınlar yetim aylığı alma haklarını kaybetmektedirler. Dolayısı ile yetim aylığı alınamadığı gibi çeyiz parası da alınamamaktadır. Bu imkan çalışan ve sigortalı olan kadınlara tanınmamaktadır.

ÇEYİZ PARASI KAÇ LİRADIR NASIL HESAPLANIR?

Türkiye'de devlet tarafından yetim aylığı alan kadınlara verilen çeyiz parası sosyal yardımı iki türlü ödenmektedir. Alınan yetim aylığının 12 katı veya 24 katı kadar çeyiz parası alınabilmektedir. Bunu belirleyen ise yetim maaşının alındığı sigorta koludur. Vefat eden anne veya babası üzerinden yetim aylığına bağlanan kadının yetim maaşı 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan ödeniyorsa bu kadınlara aylık yetim maaşlarının 12 katına kadar çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır. Ancak yetim aylığının ödendiği sigorta kolu 4/A (SSK) veya 4/B (BAĞ-KUR) ise bu sefer de yetim aylığının 24 katı kadar evlenme ödeneği ödemesi yapılır.Evlenme ödeneği veya çeyiz parası hesaplaması nasıl yapılır sorusu da açıklığa kavuşturulmuştur. Buna göre çeyiz parası başvurusu yapan ve şartları uyan yetim aylığı alan kadınların son aldıkları maaş üzerinden hesaplama yapılır. Bu maaş 12 veya 24 ile çarpılarak çeyiz yardım parası ödeneği toplam tutarı bulunur.

ÇEYİZ PARASI İÇİN NEREYE, HANGİ BELGELERLE BAŞVURU YAPILIR?

Çeyiz parası alabilmek isteyenler başvuruları SGK il veya ilçe müdürlüklerine yapabilmektedirler.Bu başvuruların yapılacağı yer ikamet adresine göre belirlenmektedir. Ancak bir istisna bulunmaktadır. Eğer yetim aylığı emekli sandığı üzerinden alınıyorsa ve maaş bağlanılan anne veya baba 1 Ekim 2008'den önce kamu görevlisi olmuş ise çeyiz parası başvuruları Ankara'da bulunan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'na yapılması gerekiyor. Bu tarihten sonra kamu hizmetine girilmişse yine SGK üzerinden işlemler yapılabilir. Çeyiz parası başvurularında ise kimlik, evlenme cüzdanı ve dilekçe istenmektedir.

ÇEYİZ PARASI NE ZAMAN ÖDENİR?

Çeyiz parası almak isteyen kadınlar bu toplu ödemeyi alabilmek için evlendikleri tarihten itibaren 5 yıl içerisinde başvuru yapmak zorundalar. 5 yıllık tanınan yasal sürenin ardından yapılan başvurulara olumlu cevap verilmez. İşlemlerini tamamlayan ama çeyiz parası almak için bekleyenler ise paralarının ne zaman ve nereye ödeneceğine dair merak yaşıyorlar. Bunun için herhangi bir şekilde net bir süre verilmemektedir. Çeyiz parası ödemelerinin başvurular SGK il veya ilçe müdürlüğünün iş yoğunluğuna göre zamanı değişebilmektedir. Ödemelerin nasıl yapılacağı ise bellidir. Yetim aylığı hangi banka hesabına ödeniyorsa çeyiz parası da aynı banka hesabına ödenmektedir.

ÇEYİZ PARASI SORGULAMA 2021

Çeyiz parası başvurusu yapanlar ödemelerinin yapılıp yapılmadığını nasıl sorgulayabileceklerini de öğrenmek istiyorlar. Bunun için e-devlet veya ALO 170 üzerinden sorgulama yapılabiliyor. Ancak bir başka yolu daha bulunuyor. Çeyiz yardımı ödemesi sorgulaması yetim aylığı yatan banka üzerinden sorgulanabilmektedir.ÇEYİZ PARASI ANNENİN DUL MAAŞINDAN KESİNTİYE NEDEN OLUR MU?

Çeyiz parası almak isteyenlerin en çok merak ettikleri hususlarda bir tanesi de bu ödemeyi aldıktan sonra annenin dul aylığından kesintiye neden olup olmayacağı oluyor. Vefat durumunda maaş bağlanmasında dul eş ile belirli şartlarda çocuklar hak sahibi oluyorlar. Kız çocukların çeyiz parası alma hakları olduğu için bir örnekle açıklayalım. Baba vefat edince geride bir dul eş ve bir de kız çocuk bırakmış olsun. Böyle bir durumda dul ve yetim maaşı başvurusu yapıldığında vefat edenin maaşının yüzde 50'lik kısmı dul olan anneye, yüzde 25'lik kısmı ise yetim olan çocuğa bağlanır. Bu sistemde yetim aylığı alan kız çocuğu çeyiz parası aldığında dul aylığı alan annenin maaşında herhangi bir kesinti olmaz. Ancak eğer vefat eden babanın maaşının dul ve yetim aylığının tamamını anne alıyorsa o zaman ödenen çeyiz parası için kesinti olabilir.

ÇEYİZ PARASI GERİ ÖDENİR Mİ?

Çeyiz parası geri ödenen bir uygulama değildir. Çeyiz parasında bir kredi sistemi uygulanmamaktadır. Karşılıksız yardım olan çeyiz parasından faydalananlar herhangi bir şekilde geri ödeme yapmazlar.Çeyiz parası bankaların verdikleri evlilik kredileri ile karşılaştırılmamalıdır.

 
Yorumlar (0)