CHP Genel Başkan Başdanışmanı Açıkladı, Yüksek Kupürlü Banknot Hazırlıkları Yapılıyor

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, piyasadaki banknotların büyük kısmının 100 ve 200 liralık yüksek kupürlü banknotlardan oluştuğunu ancak enflasyonun yükselmesi ile bu banknotların da değeri kalmadığını açıkladı.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Açıkladı, Yüksek Kupürlü Banknot Hazırlıkları Yapılıyor
CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, piyasadaki banknotların büyük kısmının 100 ve 200 liralık yüksek kupürlü banknotlardan oluştuğunu ancak enflasyonun yükselmesi ile bu banknotların da değeri kalmadığını açıkladı. Değeri kalmayan 100 ve 200 liralık banknotların kullanımını arttığını açıklayan Erdoğan Toprak, bankalara ATM’lere küçük kupürlü para yerleştirme talimatının durumun çaresizliğini gösterdiğini açıkladı. Bankalara gönderilen talimatı örnek gösteren Toprak, yükselişin devam etmesi durumunda daha yüksek kupürlü banknotların tedavüle sokulmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Erdoğan Toprak açıklamalarında 100 ve 200 liralık banknotların değersizleşme nedenlerine ve iktidarın yanlış para politikalarına da değindi.

Erdoğan Toprak: Yükselen Enflasyon İle En Yüksek Kupürlü Paralar Değersiz Hale Geldi

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, 100 ve 200 liralık banknotların kullanımının artmasını değersizleşmesi ile bağlantılı olarak açıkladı. 200 liralık banknotlarda marketlerde alışverişlerin tamamlanamadığını açıklayan Toprak, enflasyonun yükselmesi ile beraber yüksek kupürlü banknotların değersizleştiğini ve 200 liralık banknotların pula döndüğünü belirtti. Enflasyonun yükselmesinden kaynaklı nakit alışverişlerde artık vatandaşların en az 250 lira ödeme yapması gerektiğine dikkat çeken Toprak, fiyatları pahalı olması nedeni ile küçük kupürlü banknotların sadece cüzdanda yer kaplamaya başladığını bu nedenle 200 liralık banknot kullanımının arttığını, daha yüksek kupürlü banknotlar için hazırlık yapıldığını belirtti.

İktidarın Yanlış Ekonomi Politikaları 500 Liralık Banknotları Kaçınılmaz Kıldı

Erdoğan Toprak açıklamalarında iktidarın yanlış para politikalarına da değindi. İktidarın liradan 6 sıfır atmakla övünmesinin eleştiren Toprak, yanlış ekonomi politikalarının uygulanmasının ve enflasyonun çift haneli rakamlarda olmasının daha yüksek kupürlü banknot hazırlıklarına neden olduğunu açıkladı. Ekonomik durumu eleştiren Toprak, 500 liralık ve bin liralık banknotların tedavüle sokulmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Toprak iktidarın daha yüksek kupürlü banknotlar için hazırlık aşamasında olduğunu da belirtti.
Yorumlar (0)