EKONOMİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Beşli Çete, Döviz ve Faiz Eleştirisi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme dair yapmış olduğu değerlendirmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarını sert bir dille eleştirdi. Yabancıların ucuz kredi çekerek Türkiye'de büyük paralar kazandığını iddia eden Kılıçdaroğlu yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını eleştirdi. Detaylar haberimizde...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme dair yapmış olduğu değerlendirmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarını sert bir dille eleştirdi. Yabancıların ucuz kredi çekerek Türkiye'de büyük paralar kazandığını iddia eden Kılıçdaroğlu yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını eleştirdi. Detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal koltuğa oturmasının ardından başkanlık ettiği iki Para Politikaları Kurulu PPK Toplantısı ile toplamda 675 baz puan gibi son derece sert iki faiz artırımı kararı açıklamış, Merkez Bankası Politika faizi yüzde 17 seviyesine kadar yükseltilmişti. 

Yaşanan yükseliş bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yanı sıra vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarına da yükseliş olarak yansıdı. Türk Lirası’nın değerini yükseltmek ve dolara olan talebi azaltmak için atılan adımlar sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ciddi eleştirilerde bulundu. 

YABANCILAR KENDİ ÜLKELERİNDE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ ÇEKİP TÜRKİYE’DE PARA MI KAZANIYOR?

Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olduğu açıklamasında “Bana çık de ki ‘şu fabrikayı kurdum, şu kadar işçi çalışıyor.’ Tek bir fabrika kurmadın. AK Parti’ye MHP’ye oy veren kardeşlerim duysun. 83 milyonu bir avuç tefeciye mahkum ettiler. Nerelere gitti paralar? Faizcilere gitti. 18 yıldır ülkeyi, faiz ve döviz ile yönetiyorlar.

1 milyon doları yüzde 4 faizle kendi ülkesindeki bankadan çeksin, getirsin, bir yıl sonra 130 bin dolar keş para kalıyor. Kim ödüyor 130 bin doları? Bu ülkenin fakir fukarası. 10 milyon dolar getiren, 1 milyon 300 bin dolar para kazanıyor. ‘Yerliyiz, milliyiz’ diyorlar, niye yabancılara el avuç açıp dileniyorsun, senin sanayicin yok mu? Beşli çeteye niye 83 milyonu mahkum ettin sen? Sizin yatacak yeriniz var mı? Sizde liyakat var mı, adalet anlayışı var mı?” sözleri ile çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 

Yabancı ülkelerde koronavirüs salgını nedeni ile bazı ülkelerde negatif faiz uygulamasına geçiş yapılırken iddialara göre düşük faiz üzerinden para çeken yabancılar Türkiye’de faize para yatırarak büyük oranlarda para kazanıyor. Örneğin yüzde 2 ile kendi ülkesinde kredi çeken bir yabancı yüzde 17 faiz getirisi üzerinden hiçbir şey yapmadan yüzde 15 oranında faiz kazancı elde ediyor. 

BEŞLİ ÇETE KİMLER, 5’Lİ ÇETE OLARAK ANILAN HANGİ İNŞAAT FİRMALARI, MÜTEAHHİTLER, FİRMALAR?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere sık sık muhalefetin hedefinde olan ve 5’li çete olarak ismi geçen müteahhitler ile inşaat şirketleri arasında devletin büyük inşaat projelerini üstlenen LİMAK, Kalyon İnşaat, Cengiz Holding, MNG Holding ve KOLİN İnşaat yer alıyor. Hatta CHP Genel Sekreteri – İzmir Milletvekili ve AKPM üyesi olan Selin Sayen Böke tarafından yapılan “İktidara geldiği zaman hepsine el koyacağız” açıklaması da gündeme bomba gibi düşmüş ve büyük tartışmalara neden olmuştu. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir