16 Temmuz 2019 Salı 15:21
CHP’den kredi kardı borcu olanları sevindirecek öneri!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Aykut Erdoğdu tarafından yapılan açıklamaya göre takipteki bireysel kredi miktarının 19,7 milyar TL’yi geçtiği, bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu olanlar için ‘Borç Yapılandırma Fonu’ kurulması önerildi. Erdoğdu borcu olanlara destek olunmadığı takdirde büyük bir sosyal patlamanın meydana geleceği uyarısında bulundu.

SOSYAL PATLAMALAR MEYDANA GELECEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısının 2018’den Nisan 2019’da kadar yüzde 24 artış gösterdiğini dile getirerek,“Hanelerin borç sorununa acilen el atılmazsa sosyal patlamalar kaçınılmaz olacak” dedi.

VATANDAŞ KREDİYE YÖNELİYOR

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılan bireysel kredi kartı borçlularına ilişkin değerlendirme hakkında açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 17 yıllık AK Parti iktidarında vatandaşların en temel ihtiyaçlarının dahi borçlanılarak gerçekleştirildiğini ve bir kredi düzeni meydana getirildiğini aktardı. Ayrıca Reel ücretlerin enflasyona yenildiği bir ekonomide, insanların geçinebilmek için zorunlu olarak krediye yöneldiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bu durumun her geçen yıl hane halkı borçlarını artırdığını ifade ederek, “Bu borçlar vatandaşların yeterli geliri olmamasından dolayı ödenememiş icraya düşmüş ve nihayetinde varlık yönetim şirketlerinin eline düşmüş durumda. Tüketici kredileri ve bireysel kredi kartlarındaki tahsili gecikmiş alacak miktarı 5 Temmuz 2019 itibarıyla 19,7 milyar TL’yi geçti. Bu insanların hayata yeniden başlayabilmesini sağlamak için vatandaşın ödeyemediği kredi borcunu, varlık yönetim şirketlerinin bankalardan aldığı fiyattan alacak ve anapara ödemesini belli bir takvime yayarak tahsil edecek bir ‘Borç Yapılandırma Fonu’ kurulması gerekli.” dedi.

“BORÇ YAPILANDIRMA FONU” KURULSUN

Vatandaşların borçlarının ödeyebileceği seviyeleri çekilmesi gerektiğini aktaran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “BDDK verilerine göre, tasfiye olunacak alacak miktarı oranı, toplam bireysel kredilerde son bir yıl içinde, yani Mayıs 2018’den Mayıs 2019’a kadar yüzde 3,3’ten yüzde 3,8’e yükseldi. İhtiyaç kredileri kategorisinde de tasfiye olunacak batık kredilerin oranı aynı dönemde yüzde 4,7’den yüzde 5,3’e çıktı. Bireysel kredi kartı kaynaklı tasfiye olunacak alacakların oranı Mayıs 2019’da yüzde 6,15’e yükseldi. Risk Merkezi ve BDDK verileri hem sektörlerde batık kredi oranlarının hızla artmış olduğunu gösteriyor hem de vatandaşın daha fazla borcu olduğunu ve borcunu ödemekte zorlandığına işaret ediyor. Enflasyon karşısında maaşları eriyen vatandaş ister istemez kredi kartına yöneliyor. Ama faizlerin geldiği seviye nedeniyle de borçlarını ödeyemiyor. Krizin en sert biçimde etkilediği bu kesimin borç sorununa acilen el atılmazsa sosyal patlamalar kaçınılmaz olacak. CHP olarak artan borç çevrimi sorununa karşı, düşük gelirli haneleri rahatlatmak amacıyla 2018 seçimlerine giderken seçim bildirgesinde ‘Borç Yapılandırma Fonu’ kurulmasını vaat etti.” İfadelerini kullandı.

ACİLEN ÇÖZÜM BULUNMALI

Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Maliyeti düşürmenin esas yolu bankaların takibe düşmüş kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarını sektör ortalaması rakamlarından fona satmasının sağlanması olacak. 5-10 yıllık ticari ve takipteki kredi portföylerini yüzde 1-2 ortalamayla varlık yönetim şirketlerine satan bankaların, tahsili gecikmiş bireysel ve kredi kartı alacaklarını fahiş oranlarla fona devretmesi engellenmeli, ellerinde tuttukları bireysel ve kredi kartı borçlarını bankalardan aldıkları oranların cüzi bir miktar fazlasıyla fona devretmesi sağlanmalıdır. Kurulan fon, piyasadan devlet tahvili faiziyle borçlanarak yapılandırmayı finanse edebilir. Faiz oranlarında değişim, tahsili gecikmiş alacak miktarının son aylarda fırlaması, yapılandırma başvurusunda bulunacakların kesin sayısının bilinememesi gibi nedenlerden kesin maliyet hesabı mümkün değil. Ancak faiz silme ve yapılandırma maliyetinin Cumhurbaşkanlığının son 10 yılda kullandığı 12,8 milyar TL örtülü ödenek parasının enflasyonla bugüne getirilmesi ile ortaya çıkan 20,4 milyar TL’lik harcama rakamından daha fazla olmayacağı ve milyonlarca emekçiyi rahatlatacağı açıktır. Borcunu ödeyemeyen bu yoksul kesimin sorununa acilen bu çözüm getirilmelidir” ifade etti.

Son Güncelleme: 16.07.2019 15:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.