Çiftçilere Verilen Gübre Desteği 2 Katına Çıkarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce çiftçilere 2020 yılı destekleri kapsamında gübre desteği verileceğini açıklamıştı.

Çiftçilere Verilen Gübre Desteği 2 Katına Çıkarıldı
Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce çiftçilere 2020 yılı destekleri kapsamında gübre desteği verileceğini açıklamıştı. Dekar başına verilen gübre desteklerinin miktarında artışa gidildi. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olan gübre destekleri yeni karar ile 2 ‘ye katlandı. Bahar dönemi için çiftçiler zamlı destek alacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılı destekleri kapsamında verilecek katı-organik- organomineral gübre destekleri dekar başına 10 liradan 20 liraya yükseldi. Yüzde yüz zamlanan gübre desteklerinin hangi ürünler için nasıl fiyatlandırıldığı da açıklandı.

Ürün Çeşitlerine Göre Yeni Destek Miktarları Belli Oldu

2020 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alan çiftçilere mazot ile beraber verilen gübre desteklerinin 2’ye katlanmasının ardından hangi ürünlerde desteklerin ne kadar olduğunu merak konusu oldu. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında yer alan ürün gruplarına göre verilen destekler bahar dönemi itibari ile zamlı ödenecek.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi üretimler için verilen 8 liralık gübre desteği yeni karar ile 16 liraya çıkarıldı. Dekar başına verilecek bu destekler ayçiçeği, patates, mercimek, kuru fasulye, nohut, soya, mısır, çeltik, kuru soğan, çay, fındık ve zeytin gibi ürünlerde ise 4 liradan 8 liraya çıkarıldı. Söz konusu ürünlerde daha önce verilen mazot destekleri ise aynı şekilde devam edecek.

Bakan Pakdemirli Ödeme Çalışmalarına İlişkin Açıklama Yaptı

Çiftçilere verilecek gübre desteklerinde artışa gidilmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konu ile ilgili açıklama yaptı. Çiftçilere verilecek desteklerin devam edeceğini açıklayan Bakan Pakdemirli, bahar döneminde yapılacak ödemeler için çalışmaların başladığını açıkladı. Bakan Pakdemirli ilkbahar aylarında destek ödemelerinin tamamlanacağını da açıkladı.
Yorumlar (0)