Çin Darbesi İle Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Cardano Dibi Gördü, Milyarlarca Dolar Buhar Oldu!

Dünyanın yeni finans alanı olan kripto para piyasaları bugün Çin'den gelen yasaklama haberi ile büyük değer kaybı yaşadı. Bitcoin dibe vururken tüm kripto paralarda yaklaşık olarak yüzde 20 civarında düşüş meydana geldi.

Çin Darbesi İle Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Cardano Dibi Gördü, Milyarlarca Dolar Buhar Oldu!

Kripto para piyasaları için kabus günleri devam ediyor. Bitcoin öncülüğünde fiyatlanan kripto paralar Çin'den gelen haber ile büyük bir değer kaybı ile karşı karşıya geldiler. Çin almış olduğu karar ile finans ve ödeme hizmeti veren tüm kuruluşların kripto paralar ile işlem yapmalarını yasakladı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisinden böyle bir haber gelmesi kripto para piyasalarına kara gün olarak yansıdı.

KRİPTO PARALARA ÇİN DARBESİ

Çin sanal paraların gerçek para birimi olmadıklarını ve artık piyasada kullanılamayacağını açıkladı. Bu durum kripto para piyasalarında deprem etkisi yaşatırken olayın ayrıntıları ise ortaya çıkmaya başladı. Çünkü esasında Çin de kripto paralara çok uzak olmayan bir ülke olarak biliniyor. Hatta Çin'in kendi dijital para birimini kısa bir süre içerisinde piyasaya süreceği biliniyor.

ÇİN NEDEN KRİPTO PARALARI YASAKLADI

Çin'in neden kripto paralar için radikal bir karar aldığı sorgulanırken Financial Times bu konuda önemli bir bilgi paylaştı. Pinsent Masons hukuk firmasından Paul Haswell yaptığı açıklamada Çin'in böyle bir karar almasının nedeninin, “Çin önelikle kendi dijital parasını piyasaya sürecek. Baş neden esasında budur. Ayrıca nakit çıkışlarının kontrol edilememesi ve insanların dolandırılmasının önüne geçmek için bu karara varıldı. Kripto para piyasaları sistemlerini devletlerin yasalarına uydurmak zorunda kalacaklar.” olduğunu açıkladı.

PARA BİRİMLERİNDE DEV ÇÖKÜŞ

Kripto para birimleri bugün Çin'den gelen haber ile adeta çöküş yaşadı. 720 milyar dolarlık bir piyasa daralması yaşanırken neredeyse tüm para birimleri değer kaybettiler. Bitcoin bugüm yüzde 12,14 değer kaybedip 38.138 dolara, Ethereum bugün yüzde 20,7 değer kaybedip 2.635 dolara, XRP bugün yüzde 20,44 değer kaybedip 1,24 dolara, Binance Coin bugün yüzde 28,07 değer kaybedip 361,09 dolara, Cardano bugün yüzde 22,24 değer kaybedip 1,57 dolara, Dogecoin bugün yüzde 20,67 değer kaybedip 0,3796 dolara düştü.

Yorumlar (0)