Ciro Kaybı Desteğine Başvuru Nasıl Yapılıyor? Başvurular E-Devlet İle Devam Ediyor!

Koronavirüs salgınından etkilenen yiyecek ve içecek sektörü faaliyet alanlarında yer alan işletmeler için ciro kaybı desteği verilecek.

Ciro Kaybı Desteğine Başvuru Nasıl Yapılıyor? Başvurular E-Devlet İle Devam Ediyor!
Koronavirüs salgınından etkilenen yiyecek ve içecek sektörü faaliyet alanlarında yer alan işletmeler için ciro kaybı desteği verilecek. Başvuruları ise başlatıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerini gerçekleştiren işletmelere verilecek olan ciro kaybı desteği ödemeleri için başvuru başlattık" dedi.

Pekcan Açıklaması

Bakan Pekcan aynı zamanda, "İşletmelerimiz ciro kaybı desteğini bugünden itibaren 31 Mart tarihine kadar E-devlet üzerinden yaptıkları başvurular sonunda edinecekler." dedi. Başvurular için elden her hangi bir evrak iletilmeyecek, birimlere ziyaret yapılmayacak tüm detaylar online adımlar ile tamamlanacak. Diğer yandan kafelere ve restoranlara verilen bu destek için 31 Mart saat 23:59’a kadar online başvuru yapılacak.

Açıklamaya göre 201 takvim senesinden önce işine devam eden, 27 Ocak 2021 tarihi ile faal mükellefiyeti bulunan ve 2019 senesindeki cirosu 3 milyon lira ve altında olan, 2020 yılı cirosu ise %50 ve üzeri oranda değer kaybına uğrayan yiyecek ve içecek işletmeleri bu destek için başvuru yapabilecekler. Bu şartlara uyum sağlamayan işletmelerin başvuruları onay alamayacak.

Başvuru Adımları

Başvuru için ise 31 Mart tarihine kadar E-Devlet üzerinden gerekli adımları tamamlamak gerekiyor. Başvuru için internet üzerinden E-Devletin resmi web adresine giriş sağlanıp, giriş tablosuna E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak ana sayfa alanına erişim sağlanacak. Ardından ana sayfa üzerinden "E-Hizmetler" sekmesine tıklanacak. Bu işlem ile ekrana gelen liste üzerinden ise ‘’ Ticaret Bakanlığı İşlemleri’’ sekmesine giriş yapılması gerekiyor.

Alana giriş ardından ekrana yansıyan tablo üzerinden ise "Ciro Kaybı Desteği Başvurusu" işaretlenecek bu adım ile otomatik olarak açılan form kimlik ve şirket bilgileri ile doldurulduktan sonra kaydedilecek. Bu online adımlar ardından ise forma eklenen cep numarasına SMS ile bildirim aynı ay içinde yapılıyor. Onay alanlar destekten yararlanıyor.
Yorumlar (0)