Citibank'tan Altın Piyasası Tahminleri! Ons Altın Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Dünyanın önemli finans kuruluşları arasında gösterilen Citibank tarafından altın fiyatlarına dair yeni bir beklenti raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda 2021 yılı için altın fiyatı beklentileri ve fiyatları etkileyecek gelişmeler açıklandı.

Citibank'tan Altın Piyasası Tahminleri! Ons Altın Fiyatı Ne Kadar Olacak?
Altın piyasasında 2021 yılı içinde durağan görüntü devam ediyor. Altın fiyatlarının 2021 yılı içerisinde yükselişe geçeceğine dair büyük bir beklenti vardı. Ancak 2021'in ilk çeyreğindeki fiyatlamalara bakınca altın piyasası hala daha rotasını çizmeyi başaramadı. Bu fiyat istikrarsızlığı yatırımcıları yorarken beklentilerin yüksek tutulması da altına olan ilginin bir miktar azalmasına neden oldu.

ALTIN PİYASASININ PEMBE TABLOSU GERÇEKLEŞMEDİ

Altın piyasasın hakkında hem dünyanın önemli finans kuruluşları hem de ekonomistler 2021 için pembe bir tablo çizmişlerdi. Bu tablonun ABD'nin yeni yönetiminin atacağı adımlarla destekleneceği beklentisi oluşmuştu. Özellikle 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin altın fiyatlarını uçuracağı yüksek sesle dillendirilmişti. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Altın fiyatları bir türlü beklentileri karşılayacak sıçrayışı gerçekleştiremedi.

ONS ALTINDA ORTALAMA 1.800 DOLAR BEKLENTİSİ

Altın fiyatlarındaki istikrarsız görünüm üzerine dünyanın önemli finans kuruluşları arasında gösterilen Citibank da bir değerlendirme yaparak yeni bir beklenti ortaya koydu. 2021 yılında altın fiyatlarının performansının ne şekilde gerçekleşeceğine dair rapor yayınlayan Citibank ortalama fiyat üzerinden tahminde bulundu. Citibank'ın tecrübeli analistlerine göre 2021 yılı içerisinde ons altının fiyatı 1.800 dolar olacak. Yılın ilk 3 ayında bu ortalama tutturulamadı. Bu da ons altının 1.900 doların üzerine çıkmasına dair beklenti oluştuğu anlamına geliyor.

CİTİBANK ANALİSTLERİNDEN ALTIN FİYATLARI İÇİN RİSK UYARISI

Citibank analistlerine göre 2021 yılı içerisinde ons altının fiyatı 1.700 dolar ile 1.900 dolar bandında dolaşacak. Yıl sonunda ise ortalamaya bakıldığında fiyatların 1.800 dolar olarak gerçekleşmesi öngörülüyor. Ons altın son dönemlerde kalıcı olmasa da 1.700 doların altına gerileyebiliyor. Bu nedenle yatırımcılar altına karşı daha temkinli hareket ediyorlar.

Citibank'ın altın raporunda bir de değerlendirmeye yer verildi. Bu değerlendirmeye göre altın fiyatları için bazı risklerin görüldüğü bildirildi. Riskler arasında en güçlüler ise FED varlık alımlarının 2021 sonunda azaltılması ve FED faiz artırımı yoluna başvurması gösterildi. Olası riskler gerçekleşirse altın fiyatlarında agresif hareketlenme yaşanabileceğinin altı çizildi.
Yorumlar (0)