Citigroup Açıkladı! Türkiye'nin Büyüme, Faiz Ve Enflasyon Tahminleri Değiştirildi!

Uluslararası finans kuruluşu Citigroup tarafından Türkiye ekonomisine dair yeni bir rapor yayınlandı. Merkez bankası Başkanlık makamında yaşanan değişim ve sonraki süreçlerin ekonomik değerlendirmesinin yapıldığı raporda Türkiye'nin büyüme tahminleri düşürülürken, enflasyon tahminleri yükseltildi.

Citigroup Açıkladı! Türkiye'nin Büyüme, Faiz Ve Enflasyon Tahminleri Değiştirildi!
Türkiye ekonomisindeki gelişmelere karşı yabancı çok uluslu finans kuruluşlarının ilgisi devam ediyor. Citigroup tarafından Türkiye ekonomisine dair geniş çaplı bir rapor hazırlandı. Raporda usta analistler ve stratejistler görev alırken çarpıcı tahminlerde bulunuldu.

TÜRKİYE BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

Citigroup politikasının da belirlendiği raporda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlık makamında gerçekleşen değişimin ardından risk primlerinin arttığına işaret edilerek bundan dolayı Türkiye için makroekonomik beklentilerin revize edildiği duyuruldu.

Türkiye'nin yıl sonu enflasyon tahminlerinde değişikliğe gidildiğini duyuran Citigroup raporuna göre 2021 yıl sonunda Türkiye'de yüzde 15 enflasyon meydana gelecek. Daha önce kurum tarafından yapılan açıklamada enflasyon beklentisi yüzde 11,7 olarak ilan edilmişti. Enflasyon beklentisinin yükselme nedenlerini de açıklayan Citigroup bunun maliyet temelli fiyat baskıları, zayıflayan kur ve artan hizmet fiyatlarından kaynaklanacağını ilan etti.

Merkez Bankası'nda çok önemli bir değişimin yapıldığına dikkat çekilen raporda Naci Ağbal'ın sıkı para politikası uygulamalarının oldukça olumlu yansımalarının olduğuna işaret edildi. Ancak Şahap Kavcıoğlu'nun genişlemeci bir para politikasına sahip olmasının getirdiği tedirginlik ve endişenin ilk başta etkili olduğu ama zaman içerisinde bu etkisinin yerini nötr bir ortama bıraktığı belirtildi.

FAİZLER KOLAY KOLAY DEĞİŞEMEYECEK

Merkez Bankası'nın faiz kararlarına dair de değerlendirme yapan banka stratejistleri, Merkez Bankası'nın faiz değişimi yapmalarının kolay bir hamle olmayacağını söylediler. Enflasyonda kayda değer bir düşüş meydana gelmeden ve ülkeye yapılan yüksek miktarlı sermaye girişleri artmadan Merkez Bankası'nın faizleri değişitiremeyeceği ve artık merkez Bankası için faiz indirimi veya artırımı için alan kalmadığı bildirildi.

BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞÜRÜLDÜ

Citigroup tarafından hazırlanan Türkiye raporunda ilk çeyrekte güçlü büyümeye değinilerek benzer bir performansın ikinci çeyrekte gösterilemeyeceğine vurgu yapıldı. Yüksek risk primleri ve kur oynaklığı nedeniyle ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisinde bir durgunluk beklentisi içerisinde olunduğu açıklandı. Bundan dolayı Citigroup Türkiye'nin 2021 büyüme tahminini yüzde 4'ten yüzde 3,4'e düşürdü.
Yorumlar (0)