banner136

Çok Sayıda Vatandaş Bilmediğinden Almıyor! SGK Kimlere Çift Maaş Veriyor?

Türkiye'de bazı şartları taşıyan vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden çift maaş alma hakları bulunuyor. Ancak bu durum pek bilinmediği için vatandaşlar şartları uymasına rağmen ikinci maaş alma haklarından yararlanamıyorlar. Bazı vatandaşlar ise mevcut maaşlarının kesilebileceği endişesi ile ikinci maaş alma hakları ile alakalı başvuruda bulunmuyorlar. Kimler SGK'dan çift maaş alabilir?

Çok Sayıda Vatandaş Bilmediğinden Almıyor! SGK Kimlere Çift Maaş Veriyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yönetmeliklerinde belirlenmiş belirli şartları taşıyan vatandaşlar bu kurumdan emekli maaşı almaya hak kazanıyorlar. Ayrıca emekli maaşı almaya hak kazanan bu vatandaşların vefat etmesi durumunda mirasçıları da bu maaşlardan belirli oranlarda yararlanabiliyor. Ancak her mirasçıya maaş başlanmıyor. Bu kişiler vefat eden emekli vatandaşın eşi ve çocuğu olmalılar.

SGK'DAN ÇİFT MAAŞ SİSTEMİ!

SGK sisteminde bazı şartları taşıyan vatandaşların çift maaş alabilmeleri de mümkün. Bu çift maaş alma şartlarını daha çok kadınlar sağlıyorlar. SKK emeklisi olan bir kadın dendi maaşını düzenli olarak her ay alırken bu vatandaşın BAĞKUR emeklisi eşinin ölmesi durumunda ikinci bir maaş olarak dul aylığı alabiliyorlar. Ayrıca emekli maaşı alan bir kadın yine emekli maaşı alan anne ve babasının ölümünün ardından da ikinci bir maaş almaya hak kazanıyorlar.

Erkeklerin de çift maaş alma hakları bulunuyor. Tabiki bunun için de bazı şartların gerçekleşmesi gerekiyor. Erkekler de tıpkı kadınlar gibi vefat eden emekli maaşı alan eşlerinden dul aylığı alabiliyorlar. Ancak erkekler anne ve babalarından kendilerine emekli maaşı bağlatmaları istisnalar haricinden imkansız oluyor.

SGK'DAN ÇİFT MAAŞ ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

- Vefat eden emekli vatandaşların eşi, çocukları ve anne-babası ölüm aylığından yararlanabilirler.

- Erkek çocuklar okumuyorsa 18, liseye gidiyorsa 20, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler.

- Kız çocukların yetim aylıklarında bir yaş şartı bulunmuyor. Ancak evlendiklerinde ve sigortalı bir işte çalıştıklarında kız çocuklarına yetim aylığı ödenmiyor. Boşanırlarsa veya işten ayrılırlarsa yetim aylıkları yeniden bağlanabiliyor.

- Anne ve babaya çocuğundan maaş bağlanabilmesi için hak sahibi olan eş ve çocuklardan hisse artması gerekiyor. Eğer hisseler doluysa anne ve babalar çocuklarından maaş alamıyorlar. Ayrıca çocuğundan emekli maaşı alacak olan anne ve babanın gelirinin net asgari ücretten az olması gerekiyor. Anne ve babanın 65 yaş üzerinde olması durumunda ise artan hisse şartı dikkate alınmıyor.

- Dul eşlerin maaş alabilmeleri için sadece resmi nikah şartı aranıyor.

Emekli vatandaş hangi sigorta kurumuna bağlı olursa olsun vefat eden eşinden ikinci bir maaş alabiliyor.

Emlak365.com

Yorumlar (0)