Commerzbank 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminini Değiştirdi! Dolar Yıl Sonunda Kaç TL Olacak?

Commerzbank tarafından Türkiye ekonomisine dair yeni bir rapor yayımlandı. Banka açıklamasında Türk lirasındaki bir sonraki krizin yaklaştığı belirtilerek 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini yükseltildi.

Commerzbank 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminini Değiştirdi! Dolar Yıl Sonunda Kaç TL Olacak?
Türk ekonomisinde yaşanan gelişmeler karşısında endişeli bekleyiş devam ederken yabancı finans kuruluşlarının piyasa değerlendirmeler teker teker gelmeye başladı. Merkez Bankası'nın yönetimindeki değişimden piyasaların kaygılandığı ve Türk lirasının değerinin güç kaybettiği dile getiriliyor.

Türk lirasındaki 2021'in ilk dönemindeki pozitif görünüm yerini tamamen negatif görünüme bıraktı. Ocak ve Şubat aylarında gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin arasında dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi olan Türk lirası için Mart ayı tam bir kaos ortamına dönüştü. Yaşanan değer kayıpları ile Türk lirası dolar karşısındaki kazançlarının tamamını vermek zorunda kalırken bunun üzerine de değer kayıpları sürdü. Tüm bu gelişmeler Türk lirası için endişeli bir görüntü ortaya koyarken yabancı finans kuruluşları da Türk ekonomisine dair beklentilerini revize etmeye başladılar.

Dünyanın en önemli finans kuruluşlarından olan ve tahminleri ile isabet oranı açısından benzerleri ile ayrışan Commerzbank tarafından yeni bir Türkiye ekonomisi raporu yayınlandı. Bu rapora ilişkin olarak banka yatırımcılarına Commerzbank tecrübeli analisti Tatha Ghose tarafından bilgi notu gönderildi.

TÜRK LİRASI İÇİN YENİ KRİZ TAHMİNİ

Commerzbank'tan Tatha Ghose'nin değerlendirmesine göre Türkiye'deki ekonomik olumsuz görüntüyü tetikleyen unsurlar ile 2018 krizi arasında büyük benzerlikler bulunuyor. Bu nedenle ünlü analist Türk lirası için yeni bir krizin yaklaşmakta olduğunu Commerzbank müşterilerine iletti. Türkiye ekonomisi için kaygı verici bir değerlendirme olan bu görüşün detayları ise oldukça merak uyandırdı.

Merkez Bankası'nda başkan değişimine vurgu yapan Tatha Ghose, “Türkiye'de ekonomi yönetiminde bir değişiklik yaşandı. Bu değişikliğin aynı zamanda bir politika değişikliği olduğu net şekilde görülüyor. Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın alışılmışın dışında para politikası tutumunu yeniden devreye soktuğu anlaşılıyor. Türkiye ekonomisinde para politikası açısından bilinmeyen bir deneme yapılacak. Ancak bu denemenin Türk lirasına değer kazandırmayacağı çok açık.” dedi.

2021 YIL SONU DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

2021 yıl sonu dolar kuru tahminini de duyuran Tatha Ghose, “Türk lirası artık değer kazanıp, güçlenme umudunu oldukça zayıflattı. Bu nedenle 2021 yıl sonu dolar kuru tahminimiz olan 8 TL'yi değiştirmek zorundayız. 2021 yıl sonu dolar kuru yeni tahminimiz sembolik olan 10 TL'dir.” ifadelerini kullandı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)