Commerzbank 2021 Yıl Sonu Kur Tahmini: Kur Krizi Yaklaşıyor, 1 Dolar 10 TL Olabilir!

Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından yabancı finans kuruluşları ve yatırım bankaları 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamlarını güncelledi. Dün Societe Generale tarafından yapılan güncelleme sonrasında bir güncelleme haberi de Commerzbank tarafından yapıldı.

Commerzbank 2021 Yıl Sonu Kur Tahmini: Kur Krizi Yaklaşıyor, 1 Dolar 10 TL Olabilir!
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından dolar kurunda büyük bir dalgalanma yaşanmıştı.

Cumartesi günü yayımlanan kararname sonrasında dolar kuru Pazar günü açılıştan önce sığ piyasalarda rekor bir yükseliş hareketi gösterirken sonrasında yine geri çekilme yaşarken bugün yeniden 8 lira seviyesinin üstünü test etti.

TÜRK LİRASI İÇİN RÜZGAR TERSE DÖNDÜ! YABANCILARIN OLUMLU RAPORLARI YERİNİ SERT KUR KRİZİ UYARILARINA BIRAKTI! 

Konu hakkında daha önce Türk Lirası lehine değerlendirme raporları yayımlayan pek çok kuruluş Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması üzerine fiyatlamaları değiştirdi. Görevde alma kararnamesi sonrasında peş peşe gelen olumsuz değerlendirmeler sürdü.

Dün Societe Generale tarafından yapılan değerlendirme sonrasında 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini 9.30 TL seviyesine yükseltilmişti. Bankanın bir önce yayımlanan dolar kuru tahmini raporunda dolar kuru 6.20 lira olarak ilan edilmişti. Türk Lirası için olumlu rapor yazan bankalar arasında yer alan Societe Generale 'de Merkez Bankası için yapılan görev değişimi sonrasında pozisyonunu değiştirmiş oldu.COMMERZBANK 2021 YIL SONU DOLAR TAHMİNİ BEKLENTİSİ DUDAK UÇUKLATTI! 

Daha önce yapmış olduğu güncelleme ile 16 Mart 2021 tarihinde dolar kuru için 8.25 lira seviyesinden 8 lira seviyesine çekmişti. Kurumun 2021 yılının birinci çeyrek sonu yani kısa vadeli dolar kuru tahmini beklentisi ise 7.00 - 7.25 TL seviyesine çekilmişti.

Bir sonraki Türk Lirası krizinin adım adım geldiğini iddia eden Almanya'nın en büyük ve köklü yatırım bankalarından Commerzbank 2021 yıl sonu dolar kuru tahminini yükseltti.

Kurumun kıdemli analisti Tatha Ghose tarafından müşterilere gönderildiği iddia edilen değerlendirme notunda 2018 yılında başlayan kur krizi ile bugün yaşananların benzer olduğunu belirterek "Cumhurbaşkanı zorla alışılmışın dışındaki para politikası tutumunu yeniden ileri sürerek para politikasına dair bilinmeyen bir denemenin yapılacağını açıkça ortaya koyuyor” diyerek 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamını sembolik olarak 8 liradan 10 liraya yükselttiklerini duyurdu.

Not: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgilendirme amaçlı yatırım bankalarının değerlendirme notlarından oluşturularak haberleştirilmiştir, yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)