Commerzbank Bir Sonraki Lira Krizi Raporu Yayımlandı: Tarih Verdiler, 1 Dolar 10 TL Olacak Dediler!

Almanya'nın dev yatırım bankası Commerzbank Türk Lirası hakkında yeni raporunu yayımladı. Bir sonraki lira krizi adı verilen raporda yeni döviz krizi iddiasında bulunan kurum 3. çeyrek sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamı ile ağızları açık bıraktı. Dolarda yön ne olur, dolar kuru tahmini kaç TL?

Commerzbank Bir Sonraki Lira Krizi Raporu Yayımlandı: Tarih Verdiler, 1 Dolar 10 TL Olacak Dediler!
Almanya'nın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Commerzbank, Türk Lirası hakkında yeni değerlendirme raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora "Bir Sonraki Lira Krizi" adı verilirken rapor hakkında değerlendirme yapan Commerzbank kıdemli ekonomisti Tatha Ghose önemli açıklamalarda bulundu.

Commerzbank kıdemli ekonomisti Tatha Ghose hazırlanan raporda Naci Ağbal'ın yerine atanan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamaların dolar kurunda olumsuz etki yarattığını, döviz enflasyonu sarmalı yaratabileceğini söyledi.

COMMERZBANK 2021 DOLAR KURU TAHMİNİ: 3. ÇEYREKTE 1 DOLAR 10 TL OLABİLİR! 

Yayımlanan raporda Ghose "Erdoğan tarafından atanan yeni TCMB başkanı konvansiyonel açıklamalarda bulunurken, piyasalar meçhul bir politika deneyi yaşanacağının farkında. Bu özel deney ise bir döviz enflasyonu sarmalıyla sonuçlanma riskini taşıyor" diyerek yeni bir dolar krizi yaşanabileceğini söyledi.

Dolar kuru tahmini yapılan raporda Türkiye'de 3. çeyrek sonu itibari ile dolar kurunun 10 lira seviyesini görebileceği yorumları yapılırken ""2021 sonu için yüzde 20,9 ve 2022 sonu itibariyle de yüzde 21,5'lik bir enflasyon tahmini yapıyoruz.

Uygulanan deney sonunda gösterge faiz oranı tekrar yüzde 20'ye yükseleceğinden, dolar-TL'nin 10.00'da sabitlenebileceğini belirtmek isteriz (...) Lira'nın yeniden istikrar kazanması için (örneğin IMF gözetiminde yapılacak) bir tür rejim değişikliği veya kurumsal devir gerekli olabilir" ifadelerine yer verildi.

Son derece olumsuz görüşlere yer verilen rapor tartışma yaratırken Merkez Bankası politika faiz oranı rakamı için indirim beklendiği belirtildi. Eylül ayı sonuna kadar yani 3. çeyrek sonuna kadar politika faiz oranının yüzde 13 seviyesine düşmesinin beklendiği belirtildi. Şu anda Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 19 olarak uygulanırken bu da 600 baz puan faiz indirimi yapılacağı anlamına geliyor.
Yorumlar (0)