Commerzbank Ve UBS Dolar Kuru Tahminlerini Açıklayan Ünlü Ekonomist Fırtınaya Hazır Olun Uyarısı Yaptı!

Ekonomist ve ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut tarafından dolar kuruna dair yeni değerlendirmelerde bulunuldu. Evren Devrim Zelyut yurt dışında ve yurt içinde dolar kuru hakkında yayınlanan raporları ele alarak Türk lirası için fırtınanın çok yaklaştığını açıkladı. Dolar kuru kaç TL olur?

Commerzbank Ve UBS Dolar Kuru Tahminlerini Açıklayan Ünlü Ekonomist Fırtınaya Hazır Olun Uyarısı Yaptı!
Türkiye ekonomisine hakimiyeti ile tanınan ekonomist Evren Devrim Zelyut yeni bir ekonomi analizini kamuoyu ile paylaştı. Türk lirası hakkında yabancı ve yurt içi kaynakların yayınladıkları araştırma raporlarını ele alan Evren Devrim Zelyut önemli çıkarımlarda bulundu. Commerzbank ve UBS gibi ciddi kuruluşların dolar tahminlerin eyer veren Evren Devrim Zelyut yatırımcılara da çeşitli uyarılarda bulundu.

Dolar kuruna dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kurunun fiyatlamasına dair yurt içinden ve yurt dışında gelen yeni raporlar var. Bu raporlara baktığımızda Türk lirası için belirtilen seviyeler tam anlamıyla bir fırtına bölgesine işaret etmektedir. Yurt dışı raporlarıdır diyerek şüphe ile yaklaşılabilir. Ancak bu raporların haklı olduğunu belirten bir de yurt içi raporu geldi.” dedi.

COMMERZBANK DOLAR KURU TAHMİNİ

Commerzbank'ın dolar tahminine dair bilgi veren Evren Devrim Zelyut, “Commerzbank 20 Nisan 2021 tarihli araştırma notunda Türk lirası için bir krizin daha gelmek üzere olduğunu söylüyor. Bu bankanın değerlendirmesine göre lira krizinin nedeni olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alışılmadık para politikasını Merkez Bankası'na dayatması olarak gösteriliyor. Aynı araştırma notunda 2018'de de bu nedenle lira krizi çıktığına değiniliyor. Döviz ve enflasyon sarmalına dikkat çeken Commerzbank, Merkez Bankası'nın yaz aylarında faiz indirimlerine başlayacağını ifade ederek üçünçü çeyrek için 10 TL'lik bir dolar kurunun olacağını tahmin ettiklerini açıkladılar.” ifadelerini kullandı.

UBS DOLAR KURU TAHMİNİ

İsveç bankası UBS'nin Türk lirası araştırma notunu da duyuran Evren Devrim Zelyut, “İsveç bankası UBS tarafından da Türk lirası için bir araştırma notu paylaşıldı. UBS, cari açığa ve salgının kötüleşmesine dikkat çekerek riskleri arttırdığını ifade ediyorlar. Bu gerekçelerle 2021 dördüncü çeyrek için dolar kuru tahminlerini 8,60 TL'den 9 TL'ye çıkarttıklarını söylediler. Ayrıca UBS bu analizin detaylarında önemli verilere yer verdi. Kalıcı yüksek enflasyona dair endişelerin arttığına dikkat çektiler. Ayrıca artan enerji fiyatlarının Türkiye ekonomisini negatif etkileyeceğini ifade ettiler.” şeklinde konuştu.

TÜRK LİRASI DEĞER KAYBEDECEK!

Ekonomist Evren Devrim Zelyut yüksek enflasyon uyarısında bulunarak, “Uluslararası iki bankanın Türk lirası hakkındaki analizlerini gördünüz. Bir banka 10 TL, diğer banka 9 TL'lik bir dolar kuru tahmini yapıyorlar. Bu hedefler gerçekten çok korkunç. 10 TL'den yarı mamul ithal eden bir Türk kobisini düşünün. Nasıl üretim yapacak ve kime satacak? Türkiye yanlış ekonomi politikası nedeniyle bir enflasyon ve kur sarmalına sarılmış durumda. TÜİK tarafından Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Şubat 2021 rakamları açıklandı. Bu rapora göre tarımsal girdilerle korkunç bir artış meydana geldi. Bu artışlar neticesinde ilerleyen aylarda gıda fiyatları Türkiye'de roket gibi fırlayacak. Bu yüksek enflasyon demek olacak. Türk lirası değer kaybedecek ve dolar değer kazanacak.” yorumunu yaptı.

Not: Türkiye ekonomisine dair haberde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir. Bu yorumlara sadece bilgilendirme amacıyla yer verilmiştir. Sitemizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

 
Yorumlar (0)