Corona'dan Sonra 2020 Yılında Sanatçılara Vergi Şoku

Sanatçıların daha önceki dönemde muaf tutuldukları gelir vergisi muafiyetinde değişiklikler oldu.

Corona'dan Sonra 2020 Yılında Sanatçılara Vergi Şoku

Sanatçıların daha önceki dönemde muaf tutuldukları gelir vergisi muafiyetinde değişiklikler oldu. Belli bir tutarın üzerinde çıkan gelirlerde bundan sonraki süreçte beyanname verilmesi gerekecek.

2020 Yılının Mart ayında hayatımıza giren ve yaşantımızı tamamıyla baştan aşağı değiştiren corona virüs salgınına geliştirilen aşılarla bir şekilde çözüm bulunacağına ve eski mutlu günlerimize en kısa sürede döneceğimize inanıyoruz. Ülke olarak corona virüs ile mücadele ederken bir yandan da ekonomide ve finans dünyasında bir takım gelişmeler olmaktadır. Bizi ilgilendiren en önemli kısım hayatımıza giren yeni vergiler olmaktadır. Başlığımızda da belirtildiği üzere sanat ve edebiyat alanlarında faaliyet gösteren bazı meslek erbaplarına 2020 yılıyla ilgili ilave vergi yükleri geldi.

Sanatçılarımızı telaşlandırmadan yeni gelen kanunu özetlemeye çalışalım.

193 sayılı Gelir vergisi kanunumuzun 18.maddesinde yazar, tercüman, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı, mucitler ve bunların kanuni mirasçılarına yapmış oldukları faaliyet sonucu elde ettikleri şiir, hikâye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserler ile ihtira beratlarını satmaları, devir etmeleri, kiralamaları karşılığında  aldıkları tutarlar ne olursa olsun gelir vergisinden istisnaydı yani bu tutarlar için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmiyordu sadece bu kişilere ödeme yapanlar tevkifat (stopaj) yapıp beyan ediyorlardı dolayısıyla bu alanlarda çalışan ve gelir elde eden kişiler için vergileme olmuyordu.

Peki şimdi ne oldu? 

7194 sayılı Kanunun 10 uncu maddesi ile  2020/Ocak ayından geçerli olmak üzere  193 sayılı Kanunun 18 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“Bu madde kapsamındaki kazançları toplamı 103 üncü maddede yazılı tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı aşanlar bu istisnadan faydalanamazlar.” Yani anlamı 2020 yılında bahsi geçen sanatçı üstatlarımız 600.000 TL üzerinde gelir elde ederlerse bu gelirin tamamını yıllık beyanname ile 2021 yılı Mart ayında beyan etmek zorundalar. Ancak toplamda 600.000 TL’nin altında gelir elde edilirse eskiden olduğu gibi yıllık beyanname verilmesine gerek yoktur.

Örneğin Tv’de yayınlanan popüler bir dizinin senaristliğini yapan bir kişi 2020 yılında bu senaryo karşılığında 650.000TL almış olsun. Kanun değişmeden önceki haliyle tahsil ettiği tutar ne olursa olsun beyanname verme gibi bir durum yoktu ancak şimdi 2020 yılı için belirlenen sınır olan 600.000TL aşıldığından senaristin elde ettiği bu geliri tamamıyla beyan etmesi gerekir. Hemen korkmamak lazım çünkü bu ödemeyi yapan kişiler bu tutardan tevkifat(stopaj) yapıp öyle ödeyecektir bu tutarı. Dolayısıyla yıllık beyanname verilmesi ve vergi çıkması durumunda yapılan bu stopajlar geliri elde eden senarist tarafından mahsup edilecektir. 

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu gelişme sadece yazar, tercüman, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı, mucitler ve bunların kanuni mirasçılarını ilgilendirmesidir. 2020 yılında yürürlüğe giren fakat bu gelişmeden haberi olmayan birçok sanatçı üstadımız bulunmaktadır. İleride cezalı durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız  Gelir idaresi Başkanlığından durumunuza göre özelge talep edebilir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Vergi Müfettişi Orhan BAYTEKİN

Emlak365.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (0)