17 Ağustos 2017 Perşembe 20:30 | Güncelleme: 17 Ağustos 2017, 20:30
Çözüm Bulunmazsa Müteahhitler İşi Bırakacak
Yılbaşından beri demir fiyatlarında yaşanan artış sektörü çileden çıkarttı.

Mayıs ayından beri devam eden demir krizi hala devam ederken, ithalat vergisinde yapılan indirime rağmen demir fiyatlarının yükseldiğini ifade eden müteahhitler, eğer çözüm bulunmaz ise yeniden işi bırakacaklarını belirtti.

Aylardır demirde yüzde 30 fiyat artışı yaşandığını söyleyen sektör temsilcileri, ciddi bir dar boğazla karşı karşıya olunduğunu dile getirdi.

Demir Yurtdışına Mı Satılıyor?

Mayıs ayından beri inşaat sektöründe yaşanan demir krizi devam ediyor. İthalat vergisinin yüzde 30'dan yüzde 10'a çekilmesine rağmen fiyatlarda gerileme olmadığını ifade eden müteahhitler iş bırakma eylemi için hazırlık yapmaya başladı.

Müteahhitlerin iddiasına göre, demir yurtdışına satılıyor. Üretici ise yaptığı açıklamada ihracatı kıstıklarını, buna rağmen iç piyasadan talep gelmediğini belirtti.

Konuya ilişkin hükümetten de cevap geldi ve inşaat çeliği ithalatında daha önce yüzde 30 olan gümrük vergisi oranı, Güney Kore için yüzde 5.6, Malezya, AB üyesi ülkeler ve serbest ticaret anlaşması yapılan bazı ülkeler dışındakiler için yüzde 10’a düştü. Ancak yapılan vergi indiriminin sorunun çözümüne katkı sağlanmadığını belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlerin ikinci kez iş bırakmak için izin istediklerini belirtti.

Çözüm Bulunmazsa Çalışma Durdurulacak

Tahir Tellioğlu, çözüm bulunmadığı takdirde, iş bırakma çağrısına kulak verileceğini belirterek; "5 Federasyonumuz ve 120 bin üyemizin önemli bir kısmının iş durdurma için izin istedi. Fakat Konfederasyon ekonomik gelişme ve istihdam sürecini olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle; bağlı birliklerden gelen iş durdurma çağrısına şimdilik izin vermemiştir. Fakat Anadolu’dan hala baskın bir şekilde bu talep devam etmekte, kısmen sessizce piyasa şartları açısından da işler yavaşlatılmıştır. Süreç bu şekilde devam edemez.

Hükümetimiz ve ilgili Bakanlıklardan konuya taleplerimiz doğrultusunda olumlu manada müdahale yapılmadığı, çözüm yollarının bulunamadığı takdirde; iş bırakma çağrısına kulak verilecek ve daha geniş kitleleri de kapsayacak şekilde son çare olarak Konfederasyon öncülüğünde bu çağrı yapılacaktır” açıklamasını yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, 2017 yılının başından bu yana demir fiyatının 1.600 TL'den 2 bin 450 TL'ye yükseldiğini belirtti.

Tahir Tellioğlu, “Son 3 yıldır üst üste gelen seçimlerden yorulan inşaat sektörünün yeniden hızla toparlanması, kentsel dönüşümün sekteye uğramaması, istihdamda yeni işsizlerin oluşmaması, taahhüte dayalı zaman süreli işlerin sekteye uğratılmaması için demir sorununa çözüm bekliyoruz.

Demir çelik fiyatlarını muhakkak düşürmelidir, aksi takdirde sektör krize sürüklenmektedir” açıklamasını yaparak çözüm önerileri sundu.

Tahir Tellioğlu’nun sunduğu öneriler:

-İthalat vergisinin sıfırlanmalı, ihracata yüzde 10 vergi konulmalı,

-Demirdeki KDV’nin yüzde18’den geçici olarak da olsa sıfırlanmalı veya yüzde 9’a indirilmeli,

-Demir üretim kapasitemizin yüzde 80’inin hurdadan üretilmesi, hammaddesi hurda olan fiyat artışları açısından bağımlı olmamız, hem de hurdadan üretilen demir kalitesinin düşük olması sebebiyle demiri; demir cevherinden üretilmesinin teşvik kapsamında desteklenmesi,

-Kamu müteahhitlerinin demirdeki aşırı fiyat artışından dolayı oluşan zararları fiyat farkı ödenerek giderilmeli.

Sunduğu öneriler ile birlikte, fiyatların kesinlikle düşmesi gerektiğini vurgulayan Tahir Tellioğlu, aksi halde sektörün krize gireceğini belirti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.