Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut'tan Ters Dolarizasyon Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarla vatandaşlara dolar bozdurun çağrısı yapılırken konu hakkına yeni açıklama Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut'tan geldi. Türkiye'de dolarizasyon konusunda son durum ne?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut'tan Ters Dolarizasyon Açıklaması
Dolar kurunda yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken dolarizasyon konusunda da açıklamalar peş peşe geliyor. Konu hakkında son açıklamalardan biri de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut tarafından yapıldı.

Daha öncede yaptığı açıklamalar ile sık sık gündeme gelen Bulut dolarizsyon konusunda "kabuğu çatladı" değerlendirmesinde bulunurken tersine dolarizasyonun başladığını iddia etti.

SPEKÜLATİF ATAK ATLATILDI, TERSİNE DOLARİZASYON BAŞLADI!

Konu hakkında açıklama yapan Yiğit Bulut, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından piyasalarda büyük bir spekülatif atak yaşandığını belirterek buna bağlı olarak ta dolar kurunda spekülatif bir artış yaşandığını söyledi.

Özellikle de Pazartesi günü olağanüstü toplantı yapılacak söylentileri ile dolar kurunun yükseltildiğini iddia eden Bulut "Özellikle pazartesi gününden itibaren Cumhurbaşkanımızın verdiği mesajlar başta olmak üzere Merkez Bankası Başkanının banka yöneticileri ile yaptığı toplantılarda verdiği mesajlar sonucunda piyasaların bu iddialara inanmadığını ve piyasanın sakinleştiğini gördük" dedi.

Dolarda spekülatif atağın geride kaldığını belirten Bulut 1999-2001 yıllarından bu yana ilk kez böylesine bir ters dolarizasyon yaşandığını belirten Bulut, Pazartesi günü dolarizasyonun kabuğunun çatladığını belirterek çatlağın büyüdüğünü, Türkiye'nin ters dolarizasyon sürecine girdiğini söyledi.

Vatandaşın elinde 220 milyar dolar olduğunu belirten Bulut yaşanan süreç ile beraber bozulan dolarların piyasada ciddi bir hareketlenme etkisi oluşturacağını savundu. Yükselen dolar kuru sonrası yaşanan yoğun satışın devam edip etmeyeceğini ise önümüzdeki günler gösterecek gibi görünüyor.
Yorumlar (0)