Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 Mart'ta İnsan Hakları Eylem Planını Açıklayacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "Önümüzdeki Salı günü her kesimin beklentileri doğrultusunda İnsan Hakları Eylem Planı’nı paylaşacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 Mart'ta İnsan Hakları Eylem Planını Açıklayacak!
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "Önümüzdeki Salı günü her kesimin beklentileri doğrultusunda İnsan Hakları Eylem Planı’nı paylaşacağız. Bir sonraki hafta da inşallah ekonomik reform paketini açıklayacağız."

Erdoğan Konuşma Yaptı!

Açıklamasına devam ederken "Hiç kimsenin bu şehre, millete ve ülkeye kem gözle bakmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz.’’ diyerek, İstanbul’da yapılan hizmetleri dile getirdi. Muhalefetin Kanal İstanbul açıklamalarını ele alarak," Kanal İstanbul ile İstanbul nasıl güzelleşecek, nasıl başka bir şehir olacak, bunu görecekler.’’ dedi. Bu açıklama ardından kanal İstanbul projesinin yapılıp yapılmayacağını merak eden kitle ise gerekli detaylardan haberdar olurken, muhalefet bazı kesimlerden tepki yükseldi.

Açıklamaları ile Türkiye ekonomisine ilişkin detayları da ele alan Erdoğan, 18 sene içinde yapılan yatırım tutarının eski para ile 275 katrilyon lira tutarında olduğunu, eğitimde 38 bin 361 yeni derslik yapıldığını belirtti. Sözlerine devam ederken, öğrenim yurt kapasitesini 2 katına çıkarmak için çalışmaların devam ettiğini, sosyal yardımlar için ise 17 milyar tutarında kaynak aktarıldığını ifade etti.

İnsan Hakları Eylem Planı Maddeleri

Erdoğan’ın 2 Mart’ta törenle duyuracağı İnsan Hakları Eylem Planında, hak ve hürriyetleri koruma altına alma, bekçilere özel hak verilmesi, kadına şiddet, boşanma davalarının hızlı neticeye gitmesi, gıda güvenliğinin sağlanması gibi farklı konularda başlıklar yer alıyor.

Özellikle salgın döneminde ortaya çıkan ve ekonomiye olumsuz etki yapan fahiş gıda fiyatları gündeme getiren başlık altında ise güvenli gıda temin etmek için gıda arzında bağımsız ve yararlı besinler hazırlayan bir yapı kurulacağına yönelik detaylar yer alıyor.

Diğer yandan başka bir madde altında boşanma davalarının artık istinaf mahkemesine gitmeyeceği doğrudan Yargıtay’da yapılacak temyiz incelemesi ile sonuçlanacağı belirtiliyor. Eşe karşı işlenen suçlarda ağırlaştırılmış olan sebeplerin artık şiddet uygulayan eşleri de kapsayacağı, tek taraflı ısrarlı takibin ise bir suç kapsamına alındığı İnsan Hakları Eylem Planında sunuluyor.
Yorumlar (0)