Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı: 1100 TL Pandemi Yardımı Başvuruları Başladı! Kimlere, Ne Zaman Verilecek?

Koronavirüs nedeni ile ihtiyaç sahiplerine verilen 1000 TL pandemi yardımı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan dün açıklama yapmıştı. Bugün 1100 TL pandemi yardımı hakkında yeni açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 1100 TL pandemi sosyal destek yardımı başvurusu için detaylar belli oldu. Pandemi sosyal destek ön başvurusu nereden, nasıl yapılır, maddi yardım başvurusu e-devlet üzerinden mi yapılacak, kimlere verilecek, ne zaman verilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı: 1100 TL Pandemi Yardımı Başvuruları Başladı! Kimlere, Ne Zaman Verilecek?

Pandemi nedeni ile maddi olarak zorlanan kişilere yönelik olarak devlet pandemi yardımı parası ödemeye başlamıştı. Süreçte ilk olarak finansal istikrar kalkanı paketi kapsamında sosyal yardım ödemesi alan kişilere bin lira olarak dağıtılan yardım parası ardından 3 faz halinde kademeli olarak farklı gruplara da dağıtılmaya başlanmıştı. 

Süreçte koronavirüs salgını neden ile Türkiye 29 Nisan 2021 tarihi itibari ile bir kere yeni yasaklar ve kısıtlama kararları alırken 17 günlük tam kapanma kararı sonrasında gözler yeni açıklanacak olan destek ödemelerine çevrilmişti. Konu hakkında dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere, esnafa, ihtiyaç sahiplerine ve çalışanlara sağlayacakları destek ve yardımları duyurmuştu. 

1000 TL PANDEMİ YARDIMI 1100 TL OLDU, SOSYAL DESTEK YARDIMI ÖDEMELERİ YENİDEN BAŞLADI! 

Konu hakkında dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünde sosyal medya hesabı üzerinden "Salgın kısıtmalarını dikkate alarak, hak kayıplarının önüne geçecek düzenlemeler yapıyoruz" başlığı ile yapmış olduğu paylaşımında "İhtiyaç sahibi ailelere daha önceden bin TL olarak ödenen nakdi yardımlara 1.100 TL olarak yeniden başlıyoruz" diyerek sosyal yardımlara devam edileceğini duyurdu. 

1100 TL PANDEMİ YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILACAK, E DEVLET BAŞVURU EKRANI AÇILDI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi Açılışı ve Ürün Lansmanı töreninde yapmış olduğu açıklama ile verilecek yeni pandemi desteklerini duyurmuştu. Süreçte 1000 TL pandemi yardımı desteğinin 1100 TL olarak devam edeceği ilan edildi.

Söz konusu pandemi yardımı için başvuruların yeniden e devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu ekranı üzerinden yapılması bekleniyor. Söz konusu ekran şu anda başvurulara açık bulunurken yarın itibari ile TC Kimlik numarasının son numarasına bakılmaksızın isteyen kişilerin tamamının başvurularına açılmış olacak. 

PANDEMİ SOSYAL DESTEK YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER, 1100 TL YARDIM KİMLERE VERİLECEK?

Daha önce bin lira olarak dağıtılan pandemi Sosyal Destek Programı kapsamında Faz 1 ve Faz 2'den yararlanan,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi statüsünde çalışan kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamında çalışan memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde gelir veya aylık alanlar yani emekliler, 

İŞKUR İşsizlik Ödeneği maaşı alanlar, 

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği maaşı alanlar haricinde kalan kişiler başvuru yapma hakkına sahip olacaklar.

1100 TL PANDEMİ YARDIMI NE ZAMAN VERİLECEK, YENİ SOSYAL DESTEK ÖDEME PARASI NE ZAMAN DAĞITILACAK?

Başvurular e devlet üzerinden kabul edilirken yardım başvurusu kabul edilen kişilerin ödemeleri otomatik olarak başvuru yaparken belirttikleri banka şubesi hesabına, banka hesabı yok ise de PTT şubeleri üzerinden ödenecek. Ödemeler bakanlığın onay vermesi ile başlayacak. E Devlet üzerinden pandemi yardımı yazılarak hem başvuru ekranı hem de başvuru sonucu sorgulama ekranı bilgilerine erişim imkanı sağlanacak.

Yorumlar (1)
Gökhan 5 gün önce
Daha önceki pandemi başrumuz devam ediyor diyor yeni başvuru yapamıyorum