Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması! Karadeniz'de Yeni Doğalgaz Keşfi Müjdelendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile Zonguldak'ta Filyos Limanı'nın açılışı gerçekleştirildi. Bu açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm Türkiye'nin merak ettiği müjdeyi açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması! Karadeniz'de Yeni Doğalgaz Keşfi Müjdelendi!

Zonguldak'ta yapımı tamamlanan Filyos Limanı, Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile düzenlenen törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde bir konuşma yaparak günlerdir açıklanacağı söylenen müjdenin ne olduğunu duyurdu. 

FİLYOS LİMANI AÇILDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Filyos Limanı hakkında bilgi vererek sözlerine başlayıp, “Tarihi bir ana şahitlik etmek üzere buradayız. Bu eser 10 yıllık değil 150 yıllık bir mazisi olan eserden bahsediyoruz. O günden bugüne kadar yapılamadı. Gaz imal edilecek tesisleri gezdik. Sorunları dinledik. Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Aynı anda 13 gemiyi alabilecek bir liman inşa edildi. Gayet yüksek bir derinliğe sahip bu limanımız Türkiye'nin en büyük limanı konumunda. Batı Karadeniz'de böyle bir limanın olması demek buradan dünyaya açılma imkanı bulabileceğiz.” dedi.

Türkiye ekonomisinin sağlıklı ve kalıcı bir ivme yakaladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu limanın alt yapı inşaatı kamu kaynakları tarafından karşılandı. Üst yapı ise yap-işlet-devret modeli ile hayata geçecetir. Karadeniz'in çıkış kapısı olacak Filyos Limanı aynı zamanda Marmara ve boğazların da yükünü azaltacaktır. Limanın inşasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Filyos Vadisi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Filyos Limanı Filyos Vadisi projesinin bir parçasıdır. Bu bölge yatırımcılara entegre sanayi kompleksi sunuyor. Yüksek katme değerli ürünlerin arttırılması için sanayi ve teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz. Türkiye'nin ilk mega endüstri bölgesini burada ilan ettik. Havalimanı, demiryolu ve karayolu bağlantılarına sahip muazzam bir lojistik fırsatı da barındırıyor. Üretim üssü olarak çalışacak endüstri bölgesi özel sektörün liderliğinde faaliyetlerine başladı. Yer tahsisleri yapıldıktan sonra temel atma faaliyetleri başlayacak. Filyos Vadisi projesinin de hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YENİ DOĞALGAZ MÜJDESİ

Merakla beklenen müjdeyi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bölgenin stratejik özelliğini arttıran bir diğer husus da Karadeniz'deki Sakarya gaz sahasındaki tespit ettiğimiz doğalgaza ev sahipliği yapacaktır. Geçtiğimiz yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfetmiştik. Yıllarca bu işleri kiralama usulü ile yaptık. Artık araştırmalarımızı kendi gemilerimizle yapıyoruz. Milletimiz ile yeni bir müjdeyi daha paylaşıyorum. Amasra 1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni dpğalgaz keşfi yapıldı. Böylece Karadeniz Bölgesi'nde toplam doğal gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. İnşallah yeni müjdeler de alacağız. Karadeniz gazını 2023'te kullanıma sunmak için gece gündüz çalışmalar yapılıyor. Türkiye'yi en büyük cari açık olan enerji ithalatından kurtarıp kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir.” dedi.

Yorumlar (0)