Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz Açıklaması Yaptı Dolar Ve Euro Kurları Tarihi Seviyelere Tırmandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi için Temmuz ve Ağustos ayını net bir şekilde açıklamasının ardından dolar ve euro kuru sert şekilde yükseldi. Dolar ve euro ne kadar oldu? Dolar kuru kaç TL? Dolar kuru yükselmeye devam eder mi? Dolar kuru neden yükseldi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz Açıklaması Yaptı Dolar Ve Euro Kurları Tarihi Seviyelere Tırmandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi açıklamaları piyasalarda şok etkisi yarattı. TRT'de yayınlanan özel programa canlı yayın konuğu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir gazetecinin enflasyon ile alakalı olarak bir soru sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan çok önemli açıklamalarda bulundu.

FAİZ AÇIKLAMASI PİYASALARI GERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon sorusuna verdiği yanıtta, enflasyon ile mücadelede önemli olanın büyüme rakamlarının olmadığını ve faizlerin inmesi gerektiğini söyleyerek, “Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştüm. Faizleri indirmemiz şart. Temmuz ve Ağustos ayında faizler indirildiğinde maliyetlerden  faiz yükünü almış olacağız. Böylelikle maliyet enflasyonu düşecek ve dolayısıyla enflasyon gerileyecektir.” dedi. 

Bu açıklama yapılır yapılmaz piyasalar anında tepki gösterdi. Sıkı para politikasından genişlemeci para politikasına geçişin bir anlamda ifadesi olan bu gelişme üzerine Türk lirası yabancı para birimleri karşısında hızlşı bir şekilde değer kaybetti. Yaşanan bu gelişme üzerine dolar kuru ve euro kuru tarihi seviyelere fırlayarak bugüne kadarki en yüksek noktaya ulaşmış oldular. 

DOLAR VE EURO KURLARI TARİHİ SEVİYELERE ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz açıklaması yapmadan önce 8,54 TL olan dolar kuru bu açıklamanın ardından 8,70 TL'ye tırmandı. Dolar kurunun bu seviyesi tarihi seviye olurken piyasalarda büyük bir telaş hakim oldu. Ekonomi politikasının değişeceği sinyalleri piyasalarda panik yaşanmasına neden olurken Türk lirasında meydana gelen değer kaybının telafi edilmesi için hangi adımların atılacağı merak konusu olmaya başladı. 

Euro kurunda da benzer bir yükseliş kaydedildi. Şu anda euro kuru 10,64 TL'den fiyatlanırken yükseliş eğilimlerinin sürmesinden endişe ediliyor. Türk lirasının değer kayıplarının telafi edilmesi için ise atılacak adımlar dört gözle şimdiden beklenmeye başlandı. Piyasaların karışık görünümü yarın sabah Türkiye'de piyasaların açılması ile net bir şekilde ortaya çıkacak.
 

Yorumlar (0)