Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz İndirimi Dedi, Dolar Alev Aldı! Gram, Çeyrek Altın Fiyatları ve Döviz Kurunda Son Durum Ne?

Uzun bir aradan sonra ilk kez canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması sonrası dolar kuru hızla yükselerek tarihi rekorunu tazelemişti. Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı faiz kararı öncesi yapılan açıklamanın ardından gözler 2 Haziran tarihli piyasa açılış fiyatlarına çevrilmişti. Peki, bugün dolar ne kadar, 1 dolar kaç TL oldu, Euro kuru yükseldi mi, gram altın ve çeyrek altının alış ve satış fiyatı kaç lira?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz İndirimi Dedi, Dolar Alev Aldı! Gram, Çeyrek Altın Fiyatları ve Döviz Kurunda Son Durum Ne?

TRT1 kanalında yayımlanan Cumhurbaşkanı İle Özel programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair önemli konularda açıklama yaparken faiz indirimi açıklaması dolar kurunda sert dalgalanma yaşanmasına neden oldu. 

Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Şahap Kavcıoğlu ile görüşme yaptığını dile getiren Erdoğan faiz indirimi mesajı verince dolar kurunda yukarı yönlü sert sıçrama yaşandı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FAİZ İNDİRİMİ DEDİ, DOLAR KURU TARİHİ REKORUNU KIRDI! 

TCMB Başkanı olarak atanan Naci Ağbal tarafından alınan faiz kararları ve atılan adımlar ile 7 lira seviyesine kadar çekilen dolar kuru yapılan ani görevden alma ve sonrasında düşük faiz politikasını savunan Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ile hızla yükselmişti. Dün TRT kanalının canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan “Hatta bugün de Merkez Bankası başkanımızla görüştüm bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart. Onun için de yani temmuz-ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın" açıklaması sonrası dolar kurunda sert kırılma meydana geldi. 

Türk Lirası karşısında tarihi rekorunu tazeleyen dolar kuru gece sığ piyasalarda 8.80 lira seviyesini test ederek tarihi rekorunu tazelemiş oldu. Dolar kuru sabah piyasaların açılması ile güne 8,60 TL seviyesinde başlarken alış 8,6257 TL ve satış 8,6275 TL seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu bir kere daha kırmış oldu. Bir önceki rekor Cuma günü kapanıştan önce kayıtlara geçen 8,61 TL seviyesi olmuştu. 

2 HAZİRAN 2021 GRAM VE ÇEYREK ALTIN FİYATI! 1 GRAM ALTIN KAÇ TL, ÇEYREK ALTININ ALIŞ SATIŞ FİYATI NE KADAR?

Uluslararası piyasada yoğun kar satışı baskısı altında kalan ons altının fiyatı 1900 dolar altına çekilirken iç piyasada dolar kurundan destek bulan gram ve çeyrek altın fiyatı yükselişini sürdürdü. Ons altının alış fiyatı 1.897,80 dolar, satış fiyatı ise 1.898,14 dolar seviyesine çekilmesine rağmen gram altının alış fiyatı 525,66 TL ve satış fiyatı 525,75 TL seviyesine, çeyrek altın alış fiyatı 844 TL ve çeyrek altının satış fiyatı 864 TL seviyesine ulaşmayı başardı.

Yorumlar (0)