Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı! İşten Çıkarma Yasağı İki Ay Daha Uzatıldı

Pandemi sürecinde çalışanların mağdur olmamaları adına atılan adımlardan bir tanesi olan işten çıkarma yasağına ilişkin çok önemli bir karar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı! İşten Çıkarma Yasağı İki Ay Daha Uzatıldı

Pandemi sürecinde çalışanların mağdur olmamaları adına atılan adımlardan bir tanesi olan işten çıkarma yasağına ilişkin çok önemli bir karar geldi. Eylül ayı içerisinde sona ermesi beklenen işten çıkarma yasağı iki ay daha uygulanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararın detayları haberimizde.

Koronavirüs salgınının etkili olduğu dönemlerde çalışanların haklarının korunması ve pandemi sürecinde ekonomik sıkıntı yaşamamaları nedeniyle işten çıkarılma yasağı getirilmişti.Bu uygulama ile beraber işverenler çalışanlarını işten çıkaramıyor ancak ücretsiz izne gönderebiliyorlardı. Özellikle pandemi sürecinden oldukça etkilenen hizmet, seyahat sektörleri başta olmak üzere çok sayıda firma bu uygulamaya dahil oldu. İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 2 AY DAHA UZATILDIDaha önceden alınan karar kapsamında işten çıkarma yasağı uygulaması Eylül ayı içerisinde sona erecekti. Ancak pandemi sürecinin etkilerinin devam etmesi, ikinci dalga endişeleri ve yeni tedbirlerin uygulamaya girme ihtimali bu sürecin uzamasına neden oldu. Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamesi yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan yeni karara ilişkin maddenin ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı.  

".. ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuatına göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemez. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç aylık süreyi geçmemek üzere işveren işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilir. Bu madde kapsamında ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermez." Alınan bu karara göre işverenler Kasım ayına kadar çalışanlarını işten çıkaramayacaklar, ücretsiz izne gönderebilecekler.Emlak365.com


Yorumlar (0)