Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Karşılıksız Destek Ve Kredi Müjdelerini Duyurdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi. Çok kritik kararların alındığı kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaparak yeni destekleri duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Karşılıksız Destek Ve Kredi Müjdelerini Duyurdu!

Türkiye'nin haftalardır beklenen kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapıldı. Ekonomik kararların alınmasının beklendiği kabine toplantısının ardından alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

BİR MÜDDET DAHA İHTİYATLI OLMALIYIZ

Bir müddet daha tedbirlere devam edilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Ay sonuna kadar vaka ayılarını daha da aşağıya çekmek için milletimizin gerekeni yapacağına inanıyoruz. Aşılama çalışmalarımız devam ediyor. Salgının üstesinden ancak hep birlikte hareket edersek gelebiliriz. Bu tedbirleri milletimize eziyet etmek için değil büyük bedeller ödememek için uyguluyoruz. Türkiye büyük bir bedel ödemeden süreci yürüttüyse bunu aldığımız tedbirlere borçluyuz. Bundan sonra eskisi gibi kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmayacağını ümit ediyoruz. Ancak bir müddet daha ihtiyatlı olmamız gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Yapılan eleştirilere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet ve hükümet olarak salgın dönemindeki samimi ve fedakar gayretimizin şahidi milletimizdir. Salgın tedbirleri aldığımızda bizi eleştirenler almadığımız zaman da neden tedbir almıyorsunuz diye eleştiriyorlar. Biz sadece milletimize bakıyoruz. Sadece milletimizin hakkını korumanın mücadelesini veriyoruz. Gerisi teneke gürültüsüdür. Hamd olsun milletimiz bizim neyi, niçin yaptığımızı gayet iyi biliyorlar.” açıklamasını yaptı.

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLDUK

Desteklemeler hakkında konuşan Cumhrubaşkanı Erdoğan, “Attığımız her adımda insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışını ortaya koyuyoruz. Salgın ile mücadele ederken hizmet ve üretimde en küçük aksamaya yol açmamaya çalıştık. Salgın döneminde büyüyen nadir ekonomilerden birisi olduk. Kısıtlamalardan etkilenen sektörlere çeşitli imkanlar getirdik. Ülkemizin önemli istihdam ve gelir kaynaklarından olan turizm sektörümüzü ayakta tutmak için çalıştık. İhtiyaç sahibi her vatandaşımıza çeşitli ödemeler yaptık.” şeklinde konuştu.

661 MİLYAR TL'LİK KAYNAĞI MİLLETİMİZE AKTARDIK

Koronavirüs salgını döneminde önemli miktarlarda destekler verildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 645 Bin emeklimizin maaşını 1.500 TL'ye çıkardık. Bu süreç içerisinde dezenformasyon yapıyorlar. Bunlarda haya ve edep yok. Esnafımıza verdiğimiz ciro ve kira desteğinde 1,2 milyon vatandaşımız yararlandı. Vergi indirimleri ile sektörlere destek olduk. Desteklerimizden milyonlarca vatandaşımız faydalanmıştır. Sosyal destek programlarıyla 5 milyonun üzerinde haneye defalarca nakit yardımı yaptık. Tüm bu nakdi ödemelerin tutarı 134 Milyar TL oldu. Bu rakam Haziran sonunda 180 Milyar TL olacaktır. Salgının başladığı günden bu yana 661 Milyar TL'lik kaynağı insanımıza verdik.” dedi.

YENİ DESTEK ÖDEMELERİNİ DUYURDU

Yeni destek ödemeleri müjdesini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın nedeniyle işlerine ara veren esnaflarımıza iki grup halinde destek vereceğiz. Kahvehane,kafe, çay bahçesi,öğrenci yurtları,  lunapark, hamam, internet kafeler gibi işletmelere bir defaya mahsus 5 Bin TL'lik hibe ödemesi yapacağız. İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, oto yıkamacılar, müzisyenler, kozmetik, bakırcılar, kalaycılar, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, lokantalar, dondurmacılar, taksiciler, minibüsçüler gibi toplam 1 milyon 150 bin vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 Bin TL hibe ödemesi vereceğiz. Toplam olarak 4 Milyar 622 Milyon TL'yi kaynağı vatandaşımıza karşılıksız olarak veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

YENİ DESTEK KREDİSİ AÇIKLAMASI 

Yeni bir destek kredisini daha başlatacaklarını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca sanayicilerimize de nefes kredisi adı altında bir kredi uygulamasını devreye sokuyoruz. Bu konuda Ticaret Bakanlığı'mız detayları açıklayacaktır.” şeklinde konuştu.

Çiftçilere yönelik de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çiftçilerimize de müjdelerimiz var. Bu yıl bazı ürünlerin rekoltelerinde azalma olacağı anlaşılmaktadır. Hububat ve bakliyatta ülkemizin ihtiyacını karşılama konusunda bir sıkıntı olmayacaktır. Kuraklıktan zarar gören çiftçilerin kredi borçları ertelenecektir. Ayrıca TMO tarafından yapılacak olan alımların fiyatlarını yükseltiyoruz. Ayrıca üreticilerimize prim ve destekler verileceklerdir. Yaş çay alım fiyatı geçen yıl 3,27 TL, destekleme ile 3,4 TL olarak açıklamıştık. Bu yıl ise yaş çay alım fiyatı 3,87 TL'ye ve destekleme ile 4 TL'ye yükseltilmiştir. Destek bizden, gayret çiftçimizden ve bereket Allah'tan'dır.” dedi.

HELALLİK AÇIKLAMASI

Helallik isteme sözlerine de açıklık getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş şekilde destek paketleri ile milletimizin yanında oluyoruz. Sıkıntı yaşayanlar elbette olmuştur. Tüm gayretlerimize rağmen gönlü buruk vatandaşlarımız varsa onlardan helallik istemek inancımızın gereğidir. Helal nedir bilmeyenler helallik istemenin ne anlama geldiğini anlamazlar. Hakkı milletimiz verecektir. Biz bu ülkede eser siyaseti yaptık. 84 milyon vatandaşımızın her biri hayatlarının her anında hizmetlerimizden istifade etmektedir.” ifadelerini kullandı.

PKK'NIN ÜST DÜZEY SORUMLUSU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

PKK'nın üst düzey sorumlusunun etkisiz hale getirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “MİT'in uzun süredir yürüttüğü çalışmalarla PKK'nın Suriye sorumlusu Sofi Nurettin kod adlı terörist etkisiz hale getirilmiştir. PKK'nın silahlı kanadının etkin bir yöneticisidir. Gara katlimının emrini verenlerden birisi de bu teröristtir. Terör örgütünün bu önemli elebaşısının etkisiz hale getirilmesinde görev alan istihbaratçılarımızı ve askerlerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Yorumlar (0)