Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Döviz Açıklaması: Baskıyı Azaltacak Mekanizmalar Devreye Almalıyız

Türkiye tarafından başlatılan Suriye operasyonu sonrası yukarı yönlü hareket etmeye başlayan kur hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni açıklama resmi temaslar için gittiği Azerbaycan'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Döviz Açıklaması: Baskıyı Azaltacak Mekanizmalar Devreye Almalıyız

Türkiye tarafından başlatılan Suriye operasyonu sonrası yukarı yönlü hareket etmeye başlayan kur hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni açıklama resmi temaslar için gittiği Azerbaycan'dan geldi. Detaylar haberimizde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sene 7. düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) toplantısına katıldı. Resmi görüşmeler için gittiği Azerbaycan'da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni projeler ve ticaret anlaşmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. 2 Milyon Suriyeli Evlerine Dönecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm dünya tarafından yakından takip edilen Barış Pınarı Harekatı hakkında açıklamada bulunarak "Bu sabah itibarıyla yaklaşık bin kilometrekarelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık.İnşallah kısa zamanda Münbiç'ten Irak sınırımıza kadar olan bölgeyi güvenli hale getirip ilk etapta 1 milyon daha sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerini temin edeceğiz" diyerek 2 milyon mültecinin evlerine gönderileceğini söyledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Döviz Açıklaması! Türk Konseyi  gibi oluşumların dünya siyasetindeki rolünün her geçen gün daha da arttığını tespit ettiklerini belirten Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında "Türk Konseyi'nin diğer çok taraflı platformlarla iş birliği ve eş güdüm içinde faaliyet göstermesine önem veriyoruz. Konseyin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde gözlemci statüye sahip olmasını arzu ediyoruz. Bu minvalde Türk dünyası nezdinde ortak bir fon kurulması önerisini destekliyoruz. Ancak öncelikle bu fonun mali, hukuki ve idari temellerinin sağlam atılması gerekiyor. Bu konuda sekreteryanın eş güdümünde ilgili ulusal ve uluslararası kurumların da tecrübesine başvurularak, kapsamlı bir çalışma yapılmasında fayda görüyoruz" dedi.Döviz baskısının ekonomik bir silaha dönüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bunun için ekonomilerimiz üzerindeki döviz baskısını azaltacak mekanizmaları devreye almalıyız. Yerel paralarla ticarete verdiğimiz önemin altını tekrar çizmek istiyorum" diyerek bir kere daha ortak para birimi ile ticaret talebini dile getirdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)