Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Ekonomik Saldırı, Kur, Faiz ve 128 Milyar Dolar Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti TBMM Grup Toplantısında gündeme dair son derece önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin sürekli olarak ekonomik saldırılara maruz kaldığını iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan kur, faiz ve 128 milyar dolar açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Ekonomik Saldırı, Kur, Faiz ve 128 Milyar Dolar Açıklaması!
AK Parti Grup Toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken son dönemin en çok konuşulan konuları arasında yer alan Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık rezervi hakkında ilk kez konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: MERKEZ BANKASININ KAYIP REZERVİ VAR MI, 128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

Grup toplantısının başında görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni atanan bakanlar olan Derya Yanık'a, Prof. Dr. Vedat Bilgin'e, Mehmet Muş'a başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Gezi olaylarından en son Karabağ'da Azerbaycanlı kardeşlerimize verdiğimiz desteğe kadar, tüm bu süreçlere hep, ekonomimize yönelik tehditler de eşlik etmiştir. Faizden döviz kuruna, borsadan enflasyona uzanan pek çok sorun, bu süreçle paralel olarak can yakıcı hale gelmiştir, getirilmiştir" diyerek sürekli olarak ekonomik saldırılara maruz kaldıklarını dile getirdi.

İlk başlarda yalan politikasına yanıt vermek istemediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan yalan ve iftira kumpanyası düzenlendiğini belirterek "Aslına bakarsanız ortada 128 milyar dolar diye bir rakam yok. Merkez Bankası rakamlarını nereden başlatıp, nerede bitirdiğinize bakarak çok sayıda rakam bulabilirsiniz.

Piyasa denilen bu dinamik sistemde belki şu anda bile milyonlarca rakam el değiştirdiği için bu rakam sürekli olarak değişiyor. Her ne kadar Hazine ve Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı da meseleyi etraflıca anlatsa, kendi arkadaşları dahi doğruları söylese dahi meseleyi görmezden, duymazdan geliyorlar.

[playlist type="video" ids="76847"]

Bunların hepsi figüran, hepsi rahatlıkla bir saat önce farklı, bir saat sonra farklı konuşabiliyorlar. Vicdanlarını kiraya verenler aynı teraneyi tekrarlayıp duruyorlar. Bu soruyu soranların gerçek amacı Merkez Bankası rezervlerini öğrenmek ise Merkez Bankası, BDDK, Strateji Başkanlığı tarafından herkese açık olan bilanço verilerini okuyarak öğrenebilirler.

Yalan ve iftira kampanyaları üretenlerin amaçları farklı. Gözü dönmüş, kalbi kararmış bir güruh var karşımızda. Buna rağmen bu sefil kampanya karşısında kafası karışan vatandaşımız varsa diye bu açıklamayı yapıyorum. 128 milyar dolar nerede diye koparılan yaygaranın yanıtı şudur. Merkez Bankası salgının ekonomik süreçlerini hafifletmek amacı ile bu adımları atmıştır. Çalkantılı ekonomik iklim ülkemizi de olumsuz etkilemiştir. Turizm gelirleri düşerken cari açığımız büyümüştür.

Döviz talebi artarken böyle dönemlerde vatandaşlarımızın tasarruflarını döviz ve dövizle alınan altına yönlendirmesi de talebi arttırmıştır. 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır. Yabancı çıkışı için 31 milyar dolar harcanmıştır, vatandaşlarımızın altın ve dolara yönelmesi ile 54 milyar dolarlık çıkış yaşandı. Sadece 4 kalemde 165 milyar dolarlık bir rakam ortaya çıktı.

Bu para ne buhar olmuş uçmuş, ne kayıp olmuştur. Bu para ülke içerisinde dönmüştür. Bu rezervi biz yükseltti. Bu rezervi turşusunu kurmak için değil, ihtiyaç olunca kullanılım diye biriktirdik. Şu anda hali hazırda 90 milyar dolar rezervimiz var. Yine ihtiyaç olursa kullanırız, yine biriktiririz" diyerek kayıp rezerv hakkında bilgilendirmede bulundu.
Yorumlar (0)