Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Tek Haneli Faiz, Enflasyon ve Bankacılık Sektörü Açıklaması

Türkiye ekonomisi hakkında son dakika açıklamalarında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan tek haneli faiz hedefini yineleyerek bankacılık sektörü, döviz kuru ve dalgalanan ekonomi hakkında yeni bilgileri AK Parti grup toplantısında çıktığı kürsüden kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Tek Haneli Faiz, Enflasyon ve Bankacılık Sektörü Açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yapmış olduğu konuşmasında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Nisan ayı toplantısına sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar piyasalar tarafından merakla bekleniyordu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA FAİZ VE ENFLASYON AÇIKLAMASI! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında yapmış olduğu açıklamasında "Aynı şekilde, 2002’de bütçemizden faiz ödemelerine ayrılan pay yüzde 43,2 iken, bu oranı da geçen sene yüzde 11,1’e düşürdük.

Bir başka ifadeyle, 2002 yılında toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize giderken, 2020 yılında bu rakam 16 liraya indi. İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara indirerek, bu rakamı çok daha azaltacağız" diyerek tek haneli faiz mesajı vermiş oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayı PPK toplantısı öncesi yapılan açıklama piyasalar tarafından yakından takip ediliyordu.

Tek haneli faiz mesajı finans piyasalarında büyük yankı uyandırırken gözler Merkez Bankası tarafından 15 Nisan tarihinde açıklanacak olan faiz kararına çevrildi. Toplantıda olası faiz indirimleri de kulislerde konuşuluyordu. Ancak ağırlıklı beklenti merkezin bu toplantıyı pas geçerek faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutacağı yönünde olmuştu.TÜRKİYE EKONOMİSİ KAÇINCI SIRADA?

Türk ekonomisinin dünyada 13. sırada yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Tüketici enflasyonunu, 2002 yılındaki yüzde 29,7 seviyesinden yüzde 6,2’e geriletmiştik. Son dönemde bir miktar artış gösteren enflasyonu, yeniden tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız" diyerek Mart ayında yüzde 16 olarak açıklanan enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara çekeceklerini söyledi.

Türk ekonomisini küresel çapta yaşanan krizlere ve şoklara karşı güçlendirdiklerini belirterek bankacılık sektörünü de güçlendirdiklerini belirterek bankacılık sektörünün artık döviz açığı pozisyonu kalmadığını dile getirdi.
Yorumlar (0)