Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ve Maliye Bakanı Albayrak'tan KYK Borçlarına Silinme Müjdesi Gelecek Mi?

KYK öğrenim kredisi borcu olanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ve Maliye Bakanı Albayrak'tan müjde beklentisi içerisindeler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ve Maliye Bakanı Albayrak'tan KYK Borçlarına Silinme Müjdesi Gelecek Mi?

KYK öğrenim kredisi borcu olanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ve Maliye Bakanı Albayrak'tan müjde beklentisi içerisindeler. Peki uzun zamandır ele alınmayan ve gündeme gelmeyen KYK borçlarına ilişkin son gelişmeler neler? KYK öğrenim kredisi borçlarına dair tüm detayları haberimizde ele alıyoruz.

KYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesi konusuna ilişkin milyonlarca vatandaş beklenti içerisinde. Bu alanda bir düzenleme yapılmasına kesin gözüyle bakılırken bu düzenlemenin borç silme mi, yoksa borç yapılandırma mı şeklinde olacağı merak ediliyor. Bu konuda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından yapılan son açıklamaları muhtemel çözüm önerilerini inceledik. KYK BORÇLARININ SİLİNMESİNE İLİŞKİN SON RESMİ AÇIKLAMALARKYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesine ilişkin en yoğun gündem 2019 yılı sonu 2020 yılı başında oluşmuştu. Bu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK borçlarına ilişkin düzenleme açıklamasında, bu alanda bir çalışma olduğunu duyurmuştu. Bu noktada öğrencilerin lehine bir düzenlemenin olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih vermemişti. Bunun yanında Maliye Bakanı Berat Albayrak aynı dönemde yaptığı konuşmasında, KYKL borçlarına ilişkin bakanlık çalışmasının sürdüğünü vurgulamıştı. Bakan bu açıklamasından uzun bir süre sonra ise vergi ve ödemelere ilişkin bir konuşmasında bundan sonraki dönemlerde borç silme olmayacağını ve yapılandırmaların geleceğini ifade etmişti. KYK BORÇLARINA İLİŞKİN MUHTEMEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİKYK borçlarına ilişkin yapılan son açıklamalar bu şekilde olurken çözüm önerilerine ilişkin de bazı değerlendirmeler bulunuyor. Bu noktada ilk çözüm önerisi tüm borçların silinmesi, halen kredi alanların kredilerinin bursa dönüştürülmesi yönünde. Diğer bir çözüm önerisi ise borçların faizlerinin silinmesi anaparanın esnek ödeme seçenekleri ile ödenmesi. Emlak365.com


Yorumlar (0)