Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay Kredi Takibine Düşen Vatandaşların Oranının Yüzde 4.1 Olduğunu Açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yapmış olduğu konuşmasında kredi kullanıp takibe düşen vatandaşların oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay Kredi Takibine Düşen Vatandaşların Oranının Yüzde 4.1 Olduğunu Açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yapmış olduğu konuşmasında kredi kullanıp takibe düşen vatandaşların oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Genel oranın yanı sıra kamu bankaları ile özel bankaların oranlarını açıklayan Fuat Oktay konuşmasında ayrıca diğer Avrupa ülkelerinde ki oranları da paylaştı.

TBMM'de gerçekleştirilen 2021 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay detaylı bir konuşma gerçekleştirdi. Koronavirüs salgın sürecinde sağlanan desteklerden, kredi kullanım oranlarına, İstanbul Havalimanı gibi önemli projelerin maliyet durumundan istihdam çalışmalarına kadar çok sayıda mesele Fuat Oktay'ın gündeminde yer aldı. KREDİ TAKİP ORANI YÜZDE 4.1Kredi kullanım oranlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Fuat Oktay, ne kadar sayıda vatandaşın kredi takibine düştüğünü açıkladı. Fuat Oktay, ekonomi açısından çok önemli bir gösterge olan kredi takip oranını yüzde 4.1 açıklarken kamu bankalarından kullanılan kredilerde takip oranının düşük olmasına dikkat çekti. "Bir diğer önemli gösterge olan takibe dönüşen krediler oranında ise bankacılık sektör ortalaması yüzde 4,1 iken üç kamu bankamızda bu oran yüzde 2,10 ile yüzde 3,73 arasında değişmektedir. Diğer ülkelerdeki takibe dönüşen krediler oranlarına baktığımızda Türkiye'nin çok üzerinde olduğunu görüyoruz."Konuşmasının devamında bazı Avrupa ve Asya ülkelerinden örnek veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İtalya'da kredi takibine düşenlerin oranının yüzde 6,1 olduğunu açıkladı. Hindistan ve Rusya'dan da örnekler veren Oktay konuşmasını Hindistan'da yüzde 9,2, Rusya'da yüzde 9,3, Yunanistan'da ise yüzde 31,3'tür. Ayrıca, bu süreçte kamu bankalarımızın reel sektöre verdikleri güçlü desteğin yanında karlılık oranlarını da korudukları görülmektedir." sözleriyle tamamladı. Emlak365.com


Yorumlar (0)