Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanından Erken Faiz İndirimi Açıklaması Geldi

Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutmasına ilişkin kararın açıklanmasının ardından yayımlanan metinde erken faiz indirimi gelebileceğine dair ifadeler olduğu iddia edilmişti. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem'ten açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanından Erken Faiz İndirimi Açıklaması Geldi
Merkez Bankası Nisan 2021 PPK faiz toplantısından faizlerin yüzde 19.00 bandında sabit tutulması kararı çıkmıştı. Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ilk PPK toplantısından alınan karar sonrası ise ilan edilen metine dayandırılarak erken faiz indirimi gelebilir yorumları yapılmıştı.

Faiz indirimi olup olmayacağına ilişkin ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANINDAN FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem, Reuters Haber Ajansına açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Merkez Bankası tarfından alınan karara ilişkin görüşlerini açıklayan Ertem, TCMB'nin önceki ilan ettiği metinleri hatırlattı.

Kurumların köklü olduğunu ve sürekliliği olduğunu ifade eden Cemil Ertem her metinde ek sıkılaştırma yapılacak denmesinin anlamı olmadığını ifade etti. Cemil Ertem ayrıca yeni ilan edilen metinde, aha önceki metinlerini yok sayan bir anlayış da olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı konuşmasında ayrıca bir ifadenin yer almamasının vurgunun devam etmeyeceği ve gerektiği koşullarda hiçe sayılacağı anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Dalgalı Kur Rejimi Uyguluyoruz

Ekonomi gündemine ve Merkez Bankası kararlarına ilişkin değerlendirmelerine kur politikası ile devam eden Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem "Dalgalı kur rejimi uyguluyoruz, enflasyon hedeflemesi yapan TCMB var ve açık piyasa ekonomisi kuralları uygulanıyor. Açık piyasa, serbest kambiyo rejimi, dalgalı kur rejimi enflasyon hedeflemesi üzerine oturmuş durumda. Bu uygulamalardan geriye dönüş söz konusu değil. Aksi söz konusu değil." açıklamasında bulundu.

Cemil Ertem enflasyonla mücadelenin reform programında belirtildiği gibi sdece Merkez Bankası'na bırakılmayacağını vurgulayarak para politikasının çok önemli olduğunu ancak tek başına yetersiz olduğunu söyledi.
Yorumlar (0)