Emlak 365 Alexa
09 Ağustos 2017 Çarşamba 08:30
Damga Vergisi Ödeme Şekilleri
Damga Vergisinin hangi durumda ödenmesi gerektiğine, nasıl ödeneceğine, Maliye Bakanlığı tarafından karar veriliyor ve ödeme planlarını kişiye sunuyor.

Damga Vergisi

Damga vergisi, kişiler ile kişiler, kişiler ile kurumlar veya kurumlar ile kurumlar arasında hukuki ve resmi işlemleri belgeleyen kağıtlardan alınan vergilerdir.

Damga vergisinin alınabilmesi için belgenin ibraz edilebiliyor olması, imzalanabilir veya imza yerine geçen ibareler olması ve hüküm içermesi gerekmektedir.

Damga Vergisi mükellefleri, belgeleri imza edenlerdir. Damga Vergisi üç farklı şekilde ödenebiliyor.

Damga Vergisi ödeme şekilleri şu şekildedir.

-Basılı damga konulması şekliyle ödeme şekli:

Makbuz ve ibra senetleri,

Faturalar,

Ulaştırma ile ilgili kağıtlar,

Elektrik, havagazı, telefon ve su abonman mukavelenameleri,

Maliye Bakanlığının müsaadesi alınmak şartı ile vergiye tabi diğer kağıtlar

Basılı damga konulacak kağıtların vergisi, yüzde beş noksanı ile peşin olarak ödeme yapılıyor.

-Makbuz verilmesi şekliyle ödeme şekli:

Maliye Bakanlığınca belirlenen mükellefler, kurum ve kuruluşlar tarafından bir ay içinde düzenlenen kağıtların vergisi, ertesi ayın yirminci günü akşamına kadar vergi dairesine bir beyanname ile bildirilir ve yirmi altıncı günü akşamına kadar ödenmesi gerekir.

Bu durum dışındaki durumlarda, belgenin düzenlendiği tarihi izleyen onbeş gün içinde vergi dairesine bir beyanname ile bildirilir ve aynı süre içinde ödenmesi gerekir.

-İstihkaktan kesinti şekliyle ödeme şekli:

Genel bütçeli daireler dışında kalan ve istihkaktan kesinti yapmak durumunda bulunan daire ve müesseseler tarafından bir ay içinde kesilen Damga Vergisi, ertesi ayın yirminci günü akşamına kadar ödemenin yapıldığı yer vergi dairesine bir beyanname ile bildirilir ve yirmi altıncı günü akşamına kadar yatırılması gerekir.

Resmi daireler veya noterlerce düzenlenerek kişilere verilen veya dairede bırakılan ve Damga Vergisi hiç alınmayan belgelerin vergisi mükelleflere, cezası düzenleyenlere aittir.

Makbuz karşılığı ödeme yapacaklar, taraf oldukları işlemlere ilişkin belgelere ait verginin beyan ve ödenmesinden sorumludurlar. Vergi için mükelleflere cayma hakkı olmak üzere, vergi ve cezalar; belgeleri düzenleyenlerden alınır.
Son Güncelleme: 09.08.2017 08:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.