Davalar Kazanılmıştı! 2020 TİS’te Onay Çıkarsa Taşeron İşçi Maaşlarına Asgari Ücret Ek Zammı

Asgari ücret ile yüzdelik dilim düzenlemesi için yargı yoluna giden işçilerin mahkemelerden istedikleri sonuçları alması bu alanda toplu düzenleme talebini gündeme getirdi. Peki 2020 TİS görüşmelerinde yer alacak yetkili sendika yüzdelik dilim konusunu masaya taşıyacak mı? İşte detaylar;

Davalar Kazanılmıştı! 2020 TİS’te Onay Çıkarsa Taşeron İşçi Maaşlarına Asgari Ücret Ek Zammı

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranı kadar bekledikleri yüzdelik dilim düzenlemesi konusunda nasıl bir adım atılacağı merak ediliyor. Burada önemli olan nokta ise yüzdelik dilim düzenlemesi ile ek zam konusunun 2020 TİS masasında olup olmayacağı. Emlak365.com olarak bizlerde yetkili sendikanın bu alanda atacağı adımları inceledik

2020 TİS MASASININ EN KRİTİK BAŞLIĞI YÜZDELİK DİLİM VE EK ZAM

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları geçmişe dönük olarak değişebilir. Bu alanda alınan mahkeme kararları tüm taşeron işçiler için umut oldu. 

2019 yılı ve öncesinde açılan davalarda, taşeron işçiler için yüzdelik dilim düzenlemesi talebi dile getirildi. Bu davalarda işçiler; kadroya alınmadan önce maaşlarının asgari ücretten yüksek olduğunu ve kadroya alındıktan sonra bu rakamın düştüğünü vurguladılar. Bu alanda maaşların düzenlenmesini talep eden işçilerin bu talepleri olumlu kabul edildi. 

Bu kararların ardından ise çeşitli sendikalar kendilerine bağlı olan işçiler için toplu düzenleme talep edeceklerini dile getirdiler. Bu toplu düzenleme talepleri konusunda henüz net bir gelişme bulunmazken konunun TİS'te yer alması bekleniyor.

Yüzdelik Dilim Düzenlemesi ve TİS

Yüzdelik dilim düzenlemesinden faydalanan, maaşları artan taşeron işçilerin olması konunun büyük olasılıkla 2020 TİS masasında görüşüleceği anlamına geliyor. Bu noktada yetkili sendikasının çalışmasının olduğu ve çalışmayı Çalışma Bakanlığı'na sunması bu alanda bir karar alınması umut ediliyor.

Emlak365.com

Yorumlar (1)
ADALET 6 ay önce
bakanlar ve sendi̇kalar çok adaletli̇yseler % li̇k pazarliğina gerek yok ayni i̇şe ayni ücreti̇ veri̇p konuyu kapatsinlar göreli̇m adalet varmi !!!!