Deutsche Bank'tan Türkiye Ekonomisi İçin Mayıs Ayı Ve Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri

Türkiye'nin enflasyon tahminleri ile alakalı olarak Deutsche Bank tarafından yeni bir tahmin yapıldı. Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska Mayıs ayı ve yıl sonu enflasyon tahminlerini açıkladı. 

Deutsche Bank'tan Türkiye Ekonomisi İçin Mayıs Ayı Ve Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri

Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska tarafından Türkiye ejkonomisine dair yeni bir değerlendirme yapıldı. Türkiye'nin 2021 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren  Christian Wietoska beklentilerin aşıldığını söyledi.

BÜYÜME RAKAMLARI BEKLENTİLERİ AŞTI

Türkiye'nin 2021 yılı ilk çeyreğinde yüzde 7 oranında büyüme rakamını yakaladığını söyleyen  Christian Wietoska, “Büyüme rakamları açısında Türkiye beklentileri 2021 yılı ilk çeyreği için aşmayı başardı. Piyasalarda yüzde 6,3 oranında bir beklenti oluşmuştu. Yukarı yönlü gerçekleşen bu sürpriz gelişmede makine ve ekipman yatırımlarının güçlü bir artış kaydetmesi etkili oldu.” dedi.

Türkiye'nin büyüme rakamlarının ayrıntıları hakkında yorumda bulunan  Christian Wietoska, “Mal ve hizmetlerdeki net ihracat öeyreklik büyümede ana etken oldu. Yatırımların devam etmesi net ihracatın sürmesi büyümeyi destekleyen bir unsur oldu. Kredi büyümesi ve istikrarlı kur da büyümeye olumlu yönde katkı sağladı. Tabiki bu sönemde dış taleplerin yüksek olması büyüme rakamlarının artmasına olanak sağladı.” ifadelerini kullandı. 

MAYIS 2021 ENFLASYON TAHMİNLERİ

Enflasyon rakamlarına dair de değerlendirme yapan  Christian Wietoska, “Mayıs ayı enflasyon rakamları bekleniyor. Türkiye'de bu süreç tam kapanmanın yaşandığı döneme denk geliyor. Dolayısıyla bunun etkisi ile enflasyon yatay kalacaktır. Deutsche Bank olarak Mayıs ayı enflasyon tahminimiz yüzde 1,34 oldu. Yıllık ise yüzde 17,1 seviyesinde bir enflasyon Mayıs ayında gerçekleşecektir. Tam kapanma dönemindeki görece durgunluk Türk lirasının değer kayıplarını telafi etti. Mayıs ayında gıda enflasyonu yine yüksek çıkabilir. Akaryakıtta vergi artırımı ise Mayıs ayında enflasyon rakamlarında yüzde 0,01 oranında yansıma yapacaktır. Haziran ayında bu etki yüzde 0,02'ye çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Yıl sonu enflasyon rahminlerini de açıklayan  Christian Wietoska, “Haziran ayında enflasyon yüzde 17,5 ile zirve yapacağını tahmin ediyoruz. 3 çeyrek boyunca enflasyon rakamları yüzde 17 seviyesinde seyredecektir. Ekim ayı ile enflasyonda gerilemeler olup yüzde 16,5'e düşecek ve yıl sonunda da Türkiye'de enflasyon rakamları yüzde 15 olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)