Deutsche Bank Tarih Vererek Türkiye Ekonomisi İçin Enflasyon Ve Faiz Tahmini Yaptı!

Dünyanın saygın finans kuruluşlarından birisi olarak gösterilen Deutsche Bank tarafından Türkiye ekonomisine ilişkin yeni bir değerlendirme yapıldı. Deutsche Bank'ın uzman analistleri Merkez Bankası'nın faiz indirimleri için tarih vererek beklentilerini açıkladılar. 

Deutsche Bank Tarih Vererek Türkiye Ekonomisi İçin Enflasyon Ve Faiz Tahmini Yaptı!

Deutsche Bank'ın Türkiye ekonomisine dair araştırma notunu Deutsche Bank Orta Doğu ve Orta Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska açıkladı. Türkiye ekonomisine dair değerlendirmeler yapan Christian Wietoska, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan kademeli bir faiz indirimi beklediğini duyurdu. Christian Wietoska tarafından yapılan değerlendirmede Merkez Bankası'nın Temmuz 2021'den itibaren faiz indirimlerine başlayacağı ve yıl sonu büyüme tahmininin de aşağı yönlü revize ettiklerini duyurdu. 

NİSAN AYINDA YÜZDE 17 YIL SONUNDA YÜZDE 15 ENFLASYON BEKLENTİSİ

Christian Wietoska yaptığı değerlendirme açıklamasında, “Türkiye'de 2021 yıl sonunda yüzde 15'e yakın bir enflasyon bekliyoruz. Kısa vadede enflasyon artışları devam edecektir. Baz etkiler ile döviz şokları enflasyonun artışında hem belirleyici olacak hem de direkt olarak etki yapacak. Nisan ayında Türkiye'de enflasyonun yüzde 17'ye çıkmasını bekliyoruz. Ancak bunun zirve olacağına dair düşüncelere katılmıyoruz. Enflasyondaki artış sonraki aylarda da devam edecektir.” dedi.

Türkiye ekonomisi için belirsizliklerin ortadan kalkmadığını söyleyen Christian Wietoska, “Türkiye ekonomisinde belirsizlikler devam ediyor ve bunun ne zaman devre dışı kalacağına dair bir işaret de verilmiş değil. Dış koşullar zorlu olmaya devam edecektir. Türk lirasındaki yüksek oynaklık enflasyonun üzerinde kısa vadede etkili olacatır. Bunu engelleyecek bir ekonomik ortam henüz Türkiye'de oluşturulamadı.” ifadelerini kullandı.

TEMMUZ AYINDA FAİZ İNDİRİMLERİ BAŞLAYACAK

Faizlere ilişkin de değerlendirme yapan Christian Wietoska, “Küresel belirsizliklerin Türkiye ekonomisindeki belirsizliklere eklendiğinde reel faizlerin yüzde 1'in üzerinde olması gerektiğine inanıyoruz. Haziran ayında Türkiye'de enflasyon düşüşe geçmeye başlayacaktır. Merkez Bankası da enflasyonun zirveye ulaşmasının ardından Temmuz ayında parasal gevşemeye start verecektir. Türkiye'de yıl sonunda politika faizini yüzde 15 ile yüzde 16 arasında görebileceğimizi tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.

BÜYÜME TAHMİNLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Türkiye'nin 2021 büyüme rakamlarına dair tahminlerini de revize ettiklerini söyleyen Christian Wietoska, “Ulusal karantina ve finansal koşullar ile turizmdeki belirsizlikler Türkiye ekonomisini derinden etkiliyor. Bu gelişmelerin Türkiye'nin büyümesini baskılayacağını düşünüyorum. Biz daha önce Türkiye'nin 2021'de yüzde 5 büyüyeceğini tahmin etmiştik. Ancak bu beklentimizi yüzde 4,5'e indirdik. Türk lirasında ise kademeli bir değer kaybı hareketi beklentimiz devam ediyor.” dedi.

Yorumlar (0)