Deutsche Bank'tan Türkiye Raporu! Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak?

Türkiye ekonomisine yönelik son dönemlerde değerlendirmeleri ile dikkatleri üzerine çeken Deutsche Bank'tan yeni bir rapor yayınlandı. Deutsche Bank'ın tecrübeli analistleri Merkez Bankası'nın Nisan ayı faiz kararına ilişkin beklentilerini açıkladılar.

Deutsche Bank'tan Türkiye Raporu! Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak?
Türkiye ekonomisi için Nisan ayının en kritik haftası durağan bir şekilde devam ediyor. Tüm gözler Merkez Bankası'nın bu hafta yapacağı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Bu toplantıda Merkez Bankası tarafından Nisan ayına ilişkin olarak uygulamaya sokulacak faiz kararı alınacak. Bu faiz kararına dair beklentiler yayınlanmaya devam ediliyor. Son olarak beklentisine dair raporunu yayınlayan Uluslararası finans kuruluşu Deutsche Bank oldu.

MERKEZ BANKASI NİSAN 2021 FAİZ BEKLENTİSİ

Deutsche Bank'ın usta analistleri tarafından Türkiye ekonomisine yönelik hazırlanan raporda Merkez Bankası'nın Nisan 2021'de faiz kararının faizleri sabit tutmak olacağı ifade edildi. Politika faizinin yüzde 19'da kalmaya devam edeceğini duyuran Deutsche Bank faiz indirimi için gerekli pozisyonun henüz oluşmadığının altını çizdi.

ERKEN PARA GENİŞLEMESİ HAMLESİ NEGATİF PİYASA TEPKİSİ İLE KARŞILAŞABİLİR

Deutsche Bank analistleri bu beklentilerinin oluşumunda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun büyük bir etkisi olduğunu da bildirdiler. Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla yaptığı toplantıda ortodoks mesajlar vermiş ve piyasalar bir nebze olsun sakinleşmişti. Bankanın analistleri Şahap Kavcıoğlu'nun temel para politikasının bu olmadığını ama şu anda atılacak adımların neticelerinin olumsuz olacağının farkında olunduğuna dikkat çektiler. Ayrıca beklenenden erken bir para genişlemesi adımı atılması halinde negatif piyasa tepkisinin Türkiye ekonomisini için zorlu bir süreç başlatabileceğine de vurgu yapıldı.

ENFLASYON TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ!

Deutsche Bank tarafından Türkiye'de enflasyon tahminlerinde de değişiklik yapıldı. Türk lirasındaki zayıflamanın etkisi ile Mayıs ayında Türkiye'de manşet enflasyonun yüzde 17,5 seviyesinde olacağının beklendiği açıklandı. Ayrıca Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) için de tahmin yapan Deutsche Bank analistleri Ekim ayına kadar TÜFE'nin yüzde 17'de kalacağını ifade ettiler.

Öte yandan Uluslararası finans kuruluşlarının tamamı Merkez Bankası'nın Nisan ayı toplantısında faiz kararının faizleri sabit tutmak şeklinde olacağının beklentisi içerisine girdiler. Bir başka kararın alınmasına ihtimal verilmiyor.
Yorumlar (0)