Dev Banka Dolar Kuru Tahminlerini Değiştirdi! Dolar Kısa Ve Uzun Vadede Kaç TL Olacak?

ABD merkezli Uluslararası yatırım bankası olan JP Morgan'dan yeni bir dolar raporu yayınlandı. Raporda dolar kuruna yönelik beklentiler de yer alırken kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde değişiklik yapıldığı bildirildi.

Dev Banka Dolar Kuru Tahminlerini Değiştirdi! Dolar Kısa Ve Uzun Vadede Kaç TL Olacak?
ABD merkezli yatırım bankalarından olan ve dünyanın en önemli finansal kuruluşlarından birisi olarak gösterilen JP Morgan tarafından Amerikan doları hakkında yeni bir rapor yayınlandı. Bankanın usta analistleri tarafından yazılan rapora göre dolarda her ne kadar bir gerileme hareketleri olsa da beklentinin yükseliş odaklı olduğu bildirildi.

DOLAR NEDEN GERİLEDİ?

JP Morgan analistleri tarafından hazırlanan rapora göre dolar endeksinde bazı düşüşlerin olduğu belirtildi. Bu düşüşlerin ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki gerilemeden kaynaklandığı açıklandı. Hatırlanacağı gibi bir süre önce ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri piyasa beklentilerinin oluşması neticesinde 1,60 seviyesini aşmış ve bunun ardında da dolar endeksinde son 5 ayın en yüksek noktasına ulaşılmıştı. JP Morgan analistleri dolar endeksindeki gerilemenin geçici olduğunu ve yükseliş trendine aykırı görünen bu durumun çok kısa sürmesinin beklendiğini ilan ettiler.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ?

JP Morgan'ın usta analistleri ABD ekonomisine ilişkin olarak açıklanan tüm ekonomik verilerin güçlü bir pozisyonda gerçekleştiğinin altını çizdiler. Ayrıca analistler Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından Nisan ayı tutanaklarıyla beraber varlık alımlarının azaltılmasına dair mesajlar verebileceğini ve bunun dolar endeksi üzerinde yükseliş odaklı pozitif etkisi olacağını belirttiler.DOLAR KURU KISA VE UZUN VADE TAHMİNLERİ!

JP Morgan dolar endeksi hakkında değerlendirmelerde bulunurken doların diğer ülkelerin para birimlerine karşı alacağı pozisyonlara ilişkin de öngörüler paylaştı. Japonya, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerin dolar endeksi karşısında güvercin kalması beklenirken gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında doların güç kazanacağının altı çizildi. Özellikle Amerikan doları / Türk lirası özelinde değerlendirme yapan banka yeni tahminlerini de ilan etti.

JP Morgan tarafından yapılan dolar kuru tahminlerine dolar kurunda karışık bir fiyatlama hakim olacak. Kısa vadede dolar kurunun 8 TL'nin altına gerileyeceğini tahmin eden banka uzun vadede ise olar kurunun 9,5 TL seviyesine ulaşacağını duyurdu. Dolar kuru hakkında analistlerce yapılan rapora ek olarak ilerleyen günlerde yeni bir rapor yayınlanacağı bildirildi.
Yorumlar (0)