Dev Bankadan Çok Konuşulacak Dolar Yorumu: 1 Dolar 9 TL Mi Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görevinden istifa etmişti.

Dev Bankadan Çok Konuşulacak Dolar Yorumu: 1 Dolar 9 TL Mi Olacak?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görevinden istifa etmişti. Görevden alınan Murat Uysal'ın yerine Naci Ağbal, istifa eden Berat Albayrak'ın yerine ise Lütfi Elvan atanmıştı.

Ekonominin en üst kademesinde yapılan bu görev değişimleri sonrasında 8.54 TL seviyesini görerek rekor kıran dolar kuru hem görev değişimleri hem de sonrasında yapılan reform açıklamaları ile düşüşe geçmişti. 7 TL altını gören dolar kuru için yabancı yatırımcılar ve bankalar tarafından olumlu beklentiler açıklanmaya başlarken 2021 yıl sonu dolar kuru tahminleri 6.50 TL seviyesine kadar çekilmişti.

2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜKSELDİ! 

ABD 10 yıllık tahvil faizinde yaşanan yükselişin ardından dolar kuru yeniden 7.50 lira seviyesini test ederken yaşanan bu hızlı yukarı yönlü çıkışın ardından ilk güncelleme geldi. Standard Chartered analistleri tarafından yapılan son değerlendirmede dolar / TL beklentisinin 9 TL olarak korunduğu bilgisine yer verildi. Uluslararası piyasada TL 2021 yılının ilk aylarına dolar karşısında gelişmekte olan para birimleri karşısında pozitif ayrışmış ve en çok değer kazanan para birimi olmuştu.

Geride bıraktığımız haftada ise yaşanan dalgalanmada tüm kazançlarını kaybeden Türk Lirası yüzde 20 oranında değer kaybetmişti. Dolar kuru bugün tekrar 7.50 TL seviyesini görürken ardından gerileyerek an itibari ile 7.3441 TL seviyesine kadar gerilemiş olsa da yine de dünkü kapanışın üzerinde bir seviyede tutunmayı başarmış oldu.
Yorumlar (0)