Dev Finans Kuruluşu Dolar Kuru Tahminlerini Yükseltti! İşte Kısa, Orta Ve Uzun Vade Dolar Kuru Yeni Tahminleri!

İsviçre merkezli dev banka UBS tarafından Türkiye ekonomisine dair yeni bir rapor hazırlanarak dolar kuru tahminlerinde değişikliğe gidildiği bildirildi. 2021 kısa, orta ve uzun vade dolar kuru tahminleri ne kadar oldu?

Dev Finans Kuruluşu Dolar Kuru Tahminlerini Yükseltti! İşte Kısa, Orta Ve Uzun Vade Dolar Kuru Yeni Tahminleri!
Yabancı finans kuruluşlarının Türkiye ekonomisine olan alakaları büyük bir dikkatle devam ediyor. Dünyanın en büyük menkul varlık yönetimlerinden birisi olarak gösterilen İsviçre merkezli UBS tarafından Türkiye ekonomisinin güncel durumuna ilişkin bir araştırma raporu yayınlandı. Usta analistlerce yazılan bu rapora göre dolar kuru tahminleri yeniden yapılarak yeni rakamlar kamuoyuna bildirildi.

Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunan UBS raporunda cari açığın yükseldiği, salgın koşullarının kötüleştiği ve Türkiye ekonomisinin para politikasının değiştiği gibi konulara vurgu yapıldı. UBS tarafından yapılan değerlendirmede daha önce Türkiye ekonomisinin 2021'de 2020'den daha fazla büyüyeceğini tahmin ettiklerini ama cari açığın finansman zorlukları doğurduğu ve bu nedenle büyümenin sınırlı seviyede kalabileceği ihtimalinin güçlendiği bildirildi.

ABD FAİZLERİNE DİKKAT!

2021 yıl sonuna doğru salgın şartlarının ortadan kalacağını düşünen UBS analistleri bu süreçte genişlemeci para politikasının sürdürüleceğini ve bu koşulların Türk lirası üzerinde pozitif etki yapacağını belirttiler. Yalnız ABD faizlerinde hızlı bir yükseliş yaşanması durumunda Türk lirasının üzerinde yeni bir baskı hareketi daha oluşabileceğine işaret edildi.

PARA POLİTİKASININ DEĞİŞİMİNE VURGU

Merkez Bankası'nın politika değişimine dikkat çeken UBS, gerektiğinde ilave sıkılaşma yapılacak ilkesinden vazgeçilmesini güvercin bir duruş olarak değerlendirdi. Bu politikanın kalıcı yüksek enflasyona dair büyük endişeler bıraktığının altı çizildi. Ayrıca para politikasına dair belirsizliklerin ortadan kaldırılmadığına dikkat çeken UBS analistleri enflasyon beklentilerini çıpalamak için bir hamle yapılıp yapılamayacağının tahmin edilemediğini ifade ettiler.DOLAR KURU TAHMİNLERİ

Düşük seviyede bulunan döviz rezervlerinin Türkiye ekonomisinin en zayıf yönü olduğunu bildiren UBS yetkilileri negatif gelişmelerin Türk lirasının hızlı bir şekilde değer kaybetmesi sonucuna yol açabileceğini belirttiler. UBS tarafından daha önce yapılan dolar kuru tahminlerinde de değişikliğe gidildi. Buna göre 2021 yılı ikinci çeyreği için dolar kurunun daha önce 8 TL olacağı tahmin edilmişti. Bu tahmini değiştiren UBS 2021 yılı ikinci çeyrek dolar kuru tahminini 8,30 TL'ye çıkardı. Üçüncü çeyrek tahmini de 8,30 TL'den 8,80 TL'ye yükseltildi. U dolar kurunu tahmini ise 9 TL olarak açıklandı.
Yorumlar (0)