Dev Yatırım Bankası Yatırımcılarını Uyardı: Dolar 7 TL Altına Düşebilir!

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma piyasalar tarafından yakından takip edilirken ünlü yatırım bankaları da müşterilerine yeni uyarılarda bulundu.

Dev Yatırım Bankası Yatırımcılarını Uyardı: Dolar 7 TL Altına Düşebilir!

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma piyasalar tarafından yakından takip edilirken ünlü yatırım bankaları da müşterilerine yeni uyarılarda bulundu. Bunlardan biride TD Securities olarak öne çıktı. Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan TD Securities yaşanan gelişmelerin ardından TL lehine pozisyon alırken dolar alış ve satış fiyatları için yeni destek ve direnç noktalarını duyurdu. Dolar kuru 7 TL altına düşer mi, 1 dolar 7 lira altını görür mü, dolar kuru ne olur, düşmeye devam eder mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevinden istifa etmesinin ardından yerine Lütfi Elvan'ın atanması, öncesinde ise Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevinden alınarak yerine Naci Ağbal'ın atanmasının ardından piyasalarda oluşan olumlu hava Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile perçinlenmişti. Yaşanan olumlu hava piyasalar tarafından da fiyatlanmaya devam ederken TL değer kazandı, dolar düştü. 8.51 TL seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru ardından gelen haberlerle düşüşe geçmişti. Dolar kuru 7.70 lira seviyesine kadar gerilerken ünlü yatırım bankası TD Securities müşterilerini uyardı. DOLAR KURU DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ, NE OLUR, NE KADAR DÜŞER?Dev yatırım bankası  TD Securities tarafından açıklanan son rapor ile 7,13 hedef seviyesiyle Dolar/TL 'de kısa pozisyon açıklamasında bulundu. Dolar kuru için giriş seviyesi  olarak 7,7241 olan pozisyonda zarar kes seviyesi 8,10 olarak güncellendi.Şirket tarafından yayımlanan raporda en çok dikkat çeken analiz Merkez Bankası PPK toplantısı ile 1 haftalık repo faizinin 575 baz puanla yüzde 16 seviyesine çıkarılacağının iddia edildiği bölüm oldu. Yayımlanan notta “Geçmiş yıllardaki deneyimlerimiz liradaki dalgalanmaların her yöne doğru çok keskin olabileceğini gösterdi. Ama bize göre dolar/TL'de oluşan ivme azalabilir ve doğru şartlar altında kur 7’nin de altına inebilir” değerlendirmesi ile yatırımcılara uyarı geldi. Dolar kuru için Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan karar kritik nokta olarak  belirlenirken yapılan bu tip değerlendirmelerin faiz lobisi tarafından Merkez Bankası üzerinde baskı oluşturmak adına ortaya atıldığı eleştirileri de bulunuyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)