Devalüasyon Nedir, Olursa Dolar Kuru Kaç TL'ye Yükselir?

Bir ekonomi terimi olan devalüasyon son dönemlerin en çok merak edilen konusu haline geldi. Devalüasyon nedir, neden olur, olursa ne olur, dolar kuru nasıl etkilenir?

Devalüasyon Nedir, Olursa Dolar Kuru Kaç TL'ye Yükselir?
Türkiye ekonomisinde meydana gelen son günlerdeki gelişmelerin ardından devalüasyon konusunda araştırma yapanların sayısı oldukça arttı. Peki devalüasyon nedir, ekonomiye etkileri nelerdir?

DEVALÜASYON NEDİR?

Bir ekonomi terimi olan devalüasyon genel anlamda bir değer kaybı anlamına gelmektedir. Bilinen en klasik ifadeyle bir ülkenin parasının değerinin diğer ülkelerin paralarının değerleri karşısında kayıp yaşamasıdır. Devalüasyon herhangi bir ülkenin ekonomisi üzerinde meydana gelen ve ödemelerin sabit kur sisteminde açık verdiği bir eylemdir.Devalüasyon olan ülkenin para biriminin değeri diğer ülkelerin para birimleri karşısında kayıp yaşar. Devaülasyon yapılan ülkenin para birimi değerini kaybeder ve beraberinde büyük yeni ekonomik sorunlar yaşanmaya başlar.

DEVALÜASYON OLURSA NE OLUR?

Bir ülkede devalüasyon olması durumunda öncelikle o ülkenin paramı birimi değersizleşmeye başlar. Böyle bir durumda ödemeler açığı verilir. Ayrıca dış devletler üzerinden de satın alma gücü düşer. İthal edilen ürünler yurt içi piyasaya girdiklerinde çok yüksek miktarlara ulaşarak pahalılaşır. Vatandaşın satın alma gücü düşer ve gelirlerinin gerçek değerleri oldukça azalır. Öte yandan enflasyon oldukça yükselir. İhracat yapılırken düşük fiyatlarla yapılmak zorunda kalınır. Ülke ekonomisi yavaşlar ve faizler yüzde 100'lerin üzerine çıkar.

DEVALÜASYON NEDEN OLUR?

Devalüasyonun neden olduğu da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Bir ülkede devalüasyon olabilmesi bazı gelişmelerin yaşanması gerekir. Bunun için ülkede siyasi çekişmeler güven ortamını zedelemesi, o ülkenin ithalatının ihracatının çok üzerinde olması, yerli sermayenin yabancı para birimlerine karşı güven kaybetmesi gelişmelerinin gerçekleşmesi gerekir. Dış ticaret açığı büyüyen ülkeler için devalüasyon da kaçınılmaz bir hale gelir.

DEVALÜASYON OLURSA DOLAR KURU KAÇ TL'YE YÜKSELİR?

Devalüasyon para biriminin döviz karşısında değer kaybetmesidir. Ancak bu değer kaybı ciddi boyutlarda olur. Bugün Türkiye'de bir devalüasyon olması durumunda dolar kuru ani bir şekilde yükselecektir. Bu yükseliş sıradan bir yükseliş olmayacaktır. Şu anda 8 TL'yi zorlayan dolar kuru devalüasyon olması durumunda 15-16 TL seviyelerine kadar yükselebilir. Ekonomiler için felaket anlamına da gelen devalüasyonlar ülkelerin ekonomik görünümüne çok olumsuz şekilde etki yapmaktadır. Türkiye'de devalüasyon gerçekleşmesi çok uzun yıllardan beri gerçekleşmemiştir. Yaklaşık 30 yıldır Türkiye'de devalüasyon durumuna ihtiyaç duyulmamıştır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)