Devlet Bankalarından Emekli Olmak İsteyenlere Kredi Fırsatı

SGK emekli olmak isteyen ve prim eksiği bulunan vatandaşlar için kamu bankaları ile bir anlaşma imzaladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile yapılan anlaşmalar kapsamında söz konusu vatandaşlar için kamu bankaları düşük faizli kredi verecekler.

Devlet Bankalarından Emekli Olmak İsteyenlere Kredi Fırsatı

Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında borcu olan vatandaşlar için süreç devam ediyor. Bazı borçlar için yapılandırma başvuruları Ocak 2021 itibariyle sona ererken GSS prim borcu, SGK emeklilik borçları için süreç devam ediyor. 

EMEKLİ OLMAK İSTEYENLERE ÖZEL KREDİ

Emekli olmak isteyen vatandaşlar için yapılandırma kampanyasının kapsamı genişletildi. Sosyal Güvenlik Kurumu kısa süre önce 3 kamu bankasıyla yeni bir anlaşma imzaladı. 

Bu anlaşma kapsamında emekli olmak için prim eksiği bulunan vatandaşlar, yapılandırma dahilinde borçlarını ödemek istediklerinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan özel bir kredi kullanabilecekler. Söz konusu krediye ilişkin ilk açıklama ile SGK Başkanından geldi. 

Emekli olmak isteyen vatandaşların yapılandırma başvurularını 31 Ocak tarihine kadar yapabileceklerinin ifade edildiği açıklamada ayrıca vatandaşlara sağlanan ek haklar da açıklandı. Bu kapsamda vatandaşlar borçlarını ödemeleri kapsamında büyük bir faiz indiriminden yararlanacaklar. 

SGK Başkanı Yılmaz yapılandırmanın avantajlarına ilişkin açıklamasında, “1 Ocak 2009 - 31 Aralık 2010 tarihleri arasındaki sigortalılık süresi durdurulan sigortalının bu süreyi ihya edebilmek için ödeyeceği prim tutarı 2020 yılı rakamlarına göre 24 bin TL iken yapılandırmaya başvurulursa 24 bin TL yerine yaklaşık 9 bin TL ödenecek yani yüzde 63 oranında indirim söz konusu olacaktır” bilgisini verdi.

KREDİ ÖZELLİKLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında imzalanan anlaşma kapsamında sigortalı olan vatandaşlar borçlarını yapılandırmak adına 3 kamu bankasından peşin ödeme tarihinin son gününe kadar başvuruda bulunmak koşuluyla, aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler.

Emlak365.com

Yorumlar (0)