Devlet Şartları Yerine Getirenlere Her Ay 1.657 TL Sosyal Yardım Veriyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar aralıksız olarak yapılmaya devam ediliyor. Devlet tarafından şartları uyan ailelere her ay 1.657 TL ödeme yapılıyor. 1.657 TL'lik ödeme kimlere ve nasıl yapılır?

Devlet Şartları Yerine Getirenlere Her Ay 1.657 TL Sosyal Yardım Veriyor!

Türkiye'de devlet kurumları sosyal devlet olmanın gereği olarak ihtiyaç sahiplerini nakdi olarak desteklemeye devam ediyorlar. Bu desteklemeler genellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın koordinasyonunda yapılıyor. Bu bakanlık tarafından çok sayıda sosyal yardım programı aynı anda yürütülüyor. Her ay milyonlarca vatandaşla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit yardımda bulunuluyor. Bu yardımların en kapsamlısı ise evde bakım parası oluyor.

AYLIK 1.657 TL SOSYAL YARDIM NEDİR?

Bakıma muhtaç engellilerin bakımlarını üstlenen ailesi veya akrabasına Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay bir sosyal yardım yapılır. Muhtaç durumdaki engellilerin bakımlarını üstlenen ailelerine sosyal destek ödemesi verilir. Bu şekilde engelli vatandaşların aile ortamından çıkmadan bakımları yapılabildiği gibi onların bakımı ile ilgilenen ailelere de küçük de olsa bir maddi destek sağlanmış olur.

AYLIK 1.657 TL SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLİR?

Bu sosyal yardımı alabilmek için vatandaşların bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Bakıma muhtaç engellilerin ailerine veya onların bakımlarını üstlenen akrabalarına verilen sosyal yardımdır. Bu sosyal yardım ödemeleri bakıma muhtaç engellinin şartlarına göre belirlenmektedir. Şartları uyan her engelli için onların bakımlarını üstlenen kişilere ayda bir düzenli olarak ödeme yapılır. Bu ödemeler engelli vatandaşa değil onun bakımını üstlenen kişiye verilir.

1.657 TL SOSYAL YARDIM ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 1.657 TL düzenli sosyal yardım alınabilmesi için üç şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bakıma muhtaç bir engellinin bakımının üstlenmesinin ardından şu şartlar istenmektedir:

-Ağır engelli olunduğuna dair sağlık kurulu raporu

-Bakıma muhtaçlık kriterine uygun olmak

-Gelir kriterine uygun olmak

1.657 TL SOSYAL YARDIM İÇİN BAŞVURU NEREYE YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım programı kapsamında ayda 1.657 TL ödeme almak için bakıma muhtaç bir engellinin bakımını üstlenen vatandaşlar başvuru işlemlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın il müdürlüklerinden yapmaktadırlar. İstenilen belgeleri hazırlayan vatandaşlar başvuruda bulunup kısa bir süre içerisinde düzenli olarak her ay sosyal yardım almaktadırlar.

Yorumlar (0)