Devlete Borcu Olanlar Dikkat! GİB Son Gün Uyarısında Bulundu

Gelir İdaresi Başkanlığı 7256 sayılı kanun kapsamında borçlarını yapılandıranlara borç ödeme uyarısında bulundu. Kurum borçların ikinci taksitlerinin 31 Mart tarihine kadar ödenmesi gerektiğini duyurdu.

Devlete Borcu Olanlar Dikkat! GİB Son Gün Uyarısında Bulundu
Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında borçlarını yapılandıran ve borçlarını ödemeye başlayanlar için Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan uyarı geldi. Kurum ödemelerin son ödeme tarihinin yaklaştığını ifade ettiği duyurusunda vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlara dair bilgi verdi.

KAMU BORÇLARI 2. TAKSİT ÖDEMELERİ İÇİN SON GÜN 31 MART

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi web sitesinden yayımlanan duyuru ile 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlarını yapılandıranların ikinci taksit ödemelerini yapacakları ilan edildi. Bu çerçevede vatandaşların borçlarını 31 Mart tarihine kadar ödemeleri gerektiği ifade edildi.

GİB duyurusunda ayrıca yapılandırma hakkının devam edebilmesi için vatandaşların ilk iki taksitinin zamanında ödemeleri gerektiğini duyurdu. Ayrıca söz konusu duyuruda ilk iki taksiti zamanında ödemiş yada ödeyecek olan vatandaşların yararlanacakları haklar da açıklandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı İlk İki Taksiti Zamanında Ödeyenlere;

"Yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacaktır. Hesaplanan Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) tutarı üzerinden %50 oranında indirim yapılacaktır. İdari para cezası aslından %12,5 oranında indirim yapılacaktır." haklarının sağlanacağı ilan edildi.

YAPILANDIRILAN BORÇLAR NASIL ÖDENECEK?

Gelir İdaresi Başkanlığı'na borç ödemesi yapacak olan vatandaşlar ister şahsen isterlerse de online ödeme yapabilecekler.

Şahsen yapılacak ödemeler PTT şubelerinden, Vergi dairesi vezneleri ve Vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla yapılabilecek. Online yapılacak ödemeler ise İnteraktif Vergi Dairesinden veya mobil uygulamasından ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesi üzerinden yapılabilecek. Yapılandırmaların bozulmaması için ödemelerin 31 Mart tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.
Yorumlar (0)