Devletin 2021 İş Destekleri! 5.000 TL Kuruluş Parası, 13.000 TL Prim ve 16.000 TL Vergi Desteği

Devletin iş destekleri nelerdir? İş kuracaklara 2021 yılında sağlanan yardım paraları hangileri? Hangi devlet kurumlarından hibe, geri ödemesiz iş kurma desteği alabilirim? Kendi işini kuracaklara sağlanan 3 ayrı destek haberimizde.

Devletin 2021 İş Destekleri! 5.000 TL Kuruluş Parası, 13.000 TL Prim ve 16.000 TL Vergi Desteği
2021 istihdam yardımları ve iş kurma teşvikleri kapsamında vatandaşlar binlerce TL destek alabilirler. Tüm vatandaşlar için geçerli olan yardım ve desteklerin dışında özel koşulların sağlanması ile alınabilecek yardımlar bulunuyor. Bu yardımlar bazıları ise 3 kurum tarafından sağlanıyor.

* KOSGEB - İş Kurma Desteği

* Maliye Bakanlığı - Vergi Desteği

* SGK - Prim Desteği

SGK, Maliye Bakanlığı ve KOSGEB tarafından sağlanan devlet desteklerinin neler olduğunu, nasıl alınabileceğini ve en fazla sağlanan destek tutarlarını aktarıyoruz.

MALİYE BAKANLIĞI VERGİ DESTEĞİ - 16 BİN TL

2021 yılında devam eden devlet destekleri kapsamında Maliye Bakanlığı genç girişimcilere vergi desteği sağlıyor. Hükümetin istihdamın artırılması, işsizliğin azaltılması amacıyla başlattığı ve halen devam eden bu destek ile kendi işini kuran gençlere vergi muafiyeti sağlanıyor.Vergi muafiyeti desteğinden faydalanmak için vatandaşlar talep edilen ilk koşul, yaş şartı. Bu destek 29 yaşından küçük olan vatandaşların kendilerine ait iş kurmaları durumunda sağlanır. Yapılan başvuru sonunda kendi işini kuran vatandaşlar belli bir süre belli bir limite kadar olan gelirleri için gelir vergisi ödemesi yapmazlar.

2021 yılında bu destekten faydalanacaklar olanlar 75.000 TL'nin altında olan gelirleri için vergi ödemezler. Gelir vergisi oranlarına göre 2021 yılında bu destek ile kendi işini kuracaklar 16 bin TL'ye kadar tasarruf sağlarlar.

SGK PRİM DESTEĞİ - 13 BİN TL

İstihdamın devamının sağlanması amacıyla gençlerin kendi işlerini kurmalarında sağlanan bir diğer devlet yardımı da Sosyal Güvenlik Kurumu prim desteğidir.

Yine 29 yaş şartı ile sağlanan destek gençlere yönelik. Kendi işini kurup çalışma hayatında yer alacaklar olan gençler Bağkur primi ödemelerine dair yardım alabilecekler. Geçmiş dönemde başlatılan ve halen devam eden destek kapsamında gençler 12 ay boyunca prim ödemeyecekler.Primleri düzenli olarak ödenecek olan gençlerin, ödemelerini devlet karşılayacak. 2021 yılında SGK prim ödemelerinde taban fiyatların artmasıyla vatandaşlar yaklaşık 13 bin TL'lik bir kazanım elde etmiş olacaklar.

KOSGEB KURULUŞ DESTEĞİ - 5 BİN TL

KOSGEB geleneksel girişimcilik programları kapsamında toplam 65 bin TL destek sağlıyor. Bu destek ödemesinin 5 bin TL'lik kısmı ise kuruluş desteğinden oluşuyor.Kendi işini kuracak olan vatandaşlar KOSGEB'e başvuruda bulunup sertifikalarını aldıktan sonra projelerini sunacaklar. Projenin kabul edilmesi durumunda 5.000 TL kuruluş desteği alacaklar. Bunun dışında vatandaşlar performans ve sertifika destekleri alacaklar. KOSGEB'den 2021 yılından alınabilecek tüm destek tutarı 65 bin TL'ye kadar çıkacak.
Yorumlar (0)