Dijital Bankacılık Anlayışı BDDK'ya da Yayıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) pandemi döneminde kısıtlamalar dolayısıyla önem kazanan dijital bankacılığa yönelik teşvik niteliğinde bir karar aldı.

Dijital Bankacılık Anlayışı BDDK'ya da Yayıldı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) pandemi döneminde kısıtlamalar dolayısıyla önem kazanan dijital bankacılığa yönelik teşvik niteliğinde bir karar aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketi içinde yer alan bilgiye göre BDDK, 541 sayılı Bankacılık Kanunu'nda yapılacak yeni düzenlemenin ardından şube olma şartı aranmayan ancak telefon ve internet bankacılığından farklı olacak sadece dijital ortamda hizmet verecek bankacılık kuruluşları açılacak. Son dönemde Avrupa ve Uzak Doğu'da yaygınlaşan dijital bankacılık bu yeni reform ile Türkiye'de de adından söz ettirmeye başlayacak.

Uzak Doğu'dan Türkiye'de de Faaliyete Başlayacak

Özellikle son dönemde Avrupa ve Uzak Doğu bölgelerinde önemi artan dijital bankacılık açıklanan reform hareketi ile Türkiye'de de faaliyetlerine  başlayacak. Reform paketi doğrultusunda BDDK, şubesiz dijital bankalara lisans vermeye başlayacak.

Reformla ilgili olarak değerlendirilen kaynaklara göre BDDK, şubesiz dijital bankalar için gerekli olan altyapı çalışmasını tamamladı. Haber kaynaklarında lisans uygulamasının finansal şartlarının ortaya koyulması için gerekli araştırma ve çalışmaların sürdüğünü belirtilirken yeni oluşturulacak dijital bankacılık sisteminin kullanımda olan telefon ve internet bankacılığından çok daha farklı bir yapıda olacağı açıklandı.

CB Insights Değer Kazanan Dijital Bankaları Açıkladı

Son dönemde gündemde olan dijital bankacılık Avrupa ve Uzak Doğu'dan sonra Türkiye'de de etkili olmaya başladı. Piyasa gündeminde ilginin ve talebin her gün arttığı dijital bankacılık dünyada yayılırken aynı zamanda değer kazanmaya devam ediyor.

CB Insights'ten açıklanan verilere göre geçtiğimiz yılın yaz aylarında 10 yeni nesil dijital bankacılığın değeri 36 milyar 950 milyon dolara ulaştı.  Piyasa değeri en yüksek olan şirketler arasında ise 10 milyon dolar ile Nubank, 5,8 milyar ile Chime ve 5,5 milyar dolar ile Revolut olarak sıralanıyor.
Yorumlar (0)