Dijital Tarım Pazarı Uygulaması Sektörden Tam Not Aldı! DİTAP Tarıma Bereket Getirecek!

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Uygulaması kısa sürede olumlu geri bildirimlerle oldukça dikkat çekti. Uygulamanın kısa süre içerisinde fahiş fiyatları ortadan kaldıracağı, küçük üreticileri de destekleyeceği, alıcı ile satıcı arasındaki güven sorununu yok edeceği ve tarım sektörüne bereket getireceği düşünülüyor.

Dijital Tarım Pazarı Uygulaması Sektörden Tam Not Aldı! DİTAP Tarıma Bereket Getirecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda hazırlanan DİTAP uygulamasının bu süreçte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından desteklenerek sürdürüleceği ifade edildi. Gıda zincirinin dijital ortamda 24 saat boyunca kendisine bir Pazar bulmasını sağlayacak olan sistem her aşamayı kapsıyor. Tarladan çıkarılan ürünün sofraya gelene kadar ki tüm sürecini kendi tedarik zinciri içerisinde tamamlaması bekleniyor. Bu durumda gıda fiyatlarına da bir denge getirmiş olacak çünkü bu sistemde araya aracılar girmeyeceği için fiyatlar katlanmayacak.

Tarımsal üretim için planlı bir süreç başlatmak isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı yönetiminde Dijital Tarım Pazarı kurulduğu günden bu yana çok kısa süre içerisinde büyük ilgiyle karşılandı. Modelin temelinde planlı bir üretim bulunuyor. Küçük üreticiye de bu noktada destek verilmesi amaçlanıyor. Küçük üreticiye verilecek desteğin daha etkili bir şekilde tüketiciye yansıyacağının bilinmesinin ardından uygulamanın oldukça verimli kullanılabileceği düşünülüyor.

DİTAP’a Geri Bildirimler Olumlu!

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş konu hakkında yaptığı değerlendirmelerde uygulamanın doğru olduğunun altını çizdi. Bu süreçte uygulamanın yarıda kalmadan değerlendirilerek devam etmesi isteniyor. Şehir hayatından sıkılarak kırsal hayata dönmek isteyen bir genç nüfusun olduğunu ve bu sayının azımsanmayacak kadar büyük olduğunun altını bir kez daha çizerken bu süreçte herkesin sistemden kolaylıkla yararlanabileceğini belirtti. Çiftçi tarafından sistemin denendikçe zaman içerisinde faydalı olduğunun görülebileceği ve bir süre sonra da bu pazara eğilim göstereceği düşünülüyor.

Sistemin etkili bir şekilde devam etmesi için iki tarafın da korunması gerektiğine vurgu yapan sektör temsilcileri, sistemin altyapısının doğru biçimde kurulmasının gerekliliğine dikkat çektirler. Küçük üreticiyi zorlamaması açısından fiyatların maliyetin altında kalmaması, vergilendirmelerde ve ödemelerde bazı kolaylıkların yapılması halinde verimli bir çalışma olduğunun altını çizdi. Sistem içerisinde üreticinin de satıcının da istekleri göz ardı edilmemeli.