Doğalgaz Değerlenecek! Sakarya Gaz Sahası Keşfi Gündemde

McKinsey&Company şirket ortağı olan Alessandro Agosta,  Covid-19 salgını nedeniyle petrol fiyatlarının düşmesine karşılık olarak doğalgazın sağlam bir kaynak olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Doğalgaz Değerlenecek! Sakarya Gaz Sahası Keşfi Gündemde
McKinsey&Company şirket ortağı olan Alessandro Agosta,  Covid-19 salgını nedeniyle petrol fiyatlarının düşmesine karşılık olarak doğalgazın sağlam bir kaynak olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. Yaptığı açıklamada yenilenebilir enerji kaynaklarının destekleyici ve dengeleyici yönüne dikkat çeken Agosta, önümüzdeki 15 yıl için doğalgazın fosil yakıtlar arasında yaklaşık yüzde 15 oranında değerleneceğini sözlerine ekledi. Büyük coğrafyalarda enerji tüketiminin de arttığına dikkat çeken Agosta özellikle Çin ve Brezilya gibi ülkelerin doğalgaz taleplerinin arttığına değindi. Doğalgaz kullanımının ve üretiminin piyasalara göre şekilleneceğini belirten Agosta, doğalgazın düşük karbonlu ekonomiye geçişte kullanılması gerektiğini böylece yeşil bir gelecek oluşturulabileceğini söyledi.

LNG Taleplerin Artmasında Etkili Olacak

Gelecek beklentisi için güçlü bir kaynak olarak görülen küresel doğalgaz piyasasında halk arasında sıvılaştırılmış doğalgaz olarak bilinen LNG’nin büyük bir rol oynayacağı belirtildi.  Sağladığı esnek sistem nedeniyle ticaretinin ve talebinin artması beklenen LNG’yi talep eden ve ticaretini yapan ülke sayısı her yıl artmaya devam ediyor. Gelişmelere yönelik veriler değerlendirildiğinde şuan da doğalgaz talebinin yüzde 13’ünü oluşturan LNG’nin 2035 yılına kadar yüzde 35 seviyesine çıkması bekleniyor. Arz –talep grafiklerinde değişiklik görülen LNG için piyasaların hareketli olacağı beklentisi açıklamalar arasında yer aldı.

‘Büyük Bir Başarı’ Olarak Değerlendirildi

Güçlü bir kaynak haline gelecek doğalgaz yatırımı için yeni aktörlerin ortaya çıkabileceğini söyleyen Agosta, Rusya, Azerbaycan, Norveç ve Kuzey Amerika’nın üretici olarak yatırım yapması beklenirken, Orta Doğu ve Afrika kıtalarında da doğalgaz üretiminin arttırılmasının beklendiği açıklandı. Agosta, talepte beklenen artışa paralel olarak doğalgaz taşınması için boru hatları projelerinin korunduğunu belirtti. Agosta, Türkiye’de Sakarya Gaz Sahasında bulunan 405 milyar metreküp doğalgaz keşfini "büyük bir başarı" olarak nitelendirdi.
Yorumlar (0)