Dogecoin Elon Musk’ın DOGE Balinalarına Seslenişi Ardından Düşüşe Geçti!

Yaptığı çağrı ardından kripto para piyasasında gerçekleşen DOGE satışları, bugün Dogecoin cephesinde %23’lük fiyat düşüşüne neden oldu.

Dogecoin Elon Musk’ın DOGE Balinalarına Seslenişi Ardından Düşüşe Geçti!
Yaptığı çağrı ardından kripto para piyasasında gerçekleşen DOGE satışları, bugün Dogecoin cephesinde %23’lük fiyat düşüşüne neden oldu. Kripto para birimi alnındaki büyük ölçülü eşitsiz dağılım ile dikkat çeken DOGE, büyük varlık sahiplerinin satışları ile dalgalanmaya devam ediyor.

Dogecoin Servet Dağılımı

Dogecoin, kripto para birimi şuan için 3.2 milyonun üzerinde adrese sahip. Ancak toplam DOGE servetinin %50’si yalnızca 20 adres üzerinde toplanmış durumda bulunuyor. Toplam DOGE arzının %528,72’si içindeki 36.8 milyarlık rakam ise sadece bir cüzdan içinde gözüküyor.

Dogecoin’in en büyük 12 sahibi, arzın neredeyse %50’sine sahip olarak görüntüleniyorlar. Bu durum ise Elon Musk’ı oldukça rahatsız etti. Merkeziyetsiz kripto para birimleri için bu denli yüksek oranların tek elde olması düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Musk, yatırımcıları satışa davet etti.

Yaptığı çağrı kapsamında ‘’ Eğer cüzdanı en kabarık olan DOGE kullanıcıları, ellerinde yer alan coinleri satmaya başlarsa, benim desteğimi alırlar. Şuanda en büyük sorun, servetin tek bir noktada yoğunlaşmış olması.’’ dedi. Kripto para birimi için servete yönelik dağılımın yapılması ardından Elon Musk tarafından DOGE için destek verileceği açıklandı.

Satışlarla Dağılımı Dengeleme

Belirli bir kripto para biriminin tam dağılımını hesaplamak zor bir işlem olabilir, ancak mevcut kaynaklardan elde edilen verilere göre yapılan satışlar ile dağılımda düzenlenin yapılması olası duruyor. Analistler DOGE arzının neredeyse %70’inin 100 adreste tutulduğunu belirtiyorlar.

Dogecoin kurucusu geride bıraktığımız günlerde amacının yatırım yapmak değil daha çok mizah yapmak olduğunu tekrar belirtmişti. Yaptığı işlemlerde amacın bir yatırım tasfiyesi olmadığını, Kripto para yatırımlarının yüksek riskli olduğunu, her yatırımın ise kişinin kendi sorumluluğu altında olduğunu vurguladı. Bu kapsamda kripto para birimi yaratıcısının çokta fazla piyasaya ait veriler ile ilgilenmediği analistlerin yorumlarında öne çıkan detaylardan biri oldu.
Yorumlar (0)