Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır? Koşulları Nelerdir?

Doğum borçlanması yapmanın yolu çalışan kadınların gerekli şartları sağlıyor olmasıdır.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır? Koşulları Nelerdir?
Doğum borçlanması yapmanın yolu çalışan kadınların gerekli şartları sağlıyor olmasıdır. Doğum borçlanması yapmak isteyenlerin SGK Müdürlükleri veya e-Devlet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışma hayatında bulunan ve çocuk sahibi olan kadınlar doğum borçlanmasından yararlanabilmektedir.

Doğum borçlanması yapmak için başvuruda bulunan kadınlar, daha erken emekli olma hakkı elde etmektedir. Çalışan ve koşulları sağlayan kadınları emeklilik primlerini doğum borçlanması yaparak tamamlayabilmektedir.

Doğum Borçlanması Şartları Neler?

Doğum borçlanması koşullarının neler olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Doğum borçlanması yapmak isteyen kadınların sağlaması gereken şartlar şunlardır:

  • Sigorta başlangıcının bulunması,

  • 4A / 4B / 4C SGK kapsamlarına dahil olunması,

  • Ölü doğum veya kürtaj gibi durumların bulunmaması,

  • Doğum borçlanması primlerinin taksitli veya toplu olarak ödenmesi.


Doğum borçlanmasında en fazla 3 çocuk için başvuru yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra şartları sağlayan kadınlar, maksimum 6 yıllık süre için doğum borçlanması başvurusu gerçekleştirebilir.

Kimler Doğum Borçlanması Yapar?

Doğum borçlanması yapacak kişiler çocuk sahibi olan çalışan kadınlar olarak özelleştirilebilir. Çalışan kadınlar, borçlanma hakları sayesinde daha erken emekliye ayrılabilmektedir. Bu sayede çalışan kadınların çocuk sahibi olmalarını teşvik etmek amaçlanmaktadır. Doğum borçlanması kriterlerine uygun olan herkes, uygulamadan yararlanma hakkına sahiptir.Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması için başvuru yapmanın yolu internet üzerinden veya doğrudan kurumlara giderek olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ne gidere doğum borçlanması başvurusu yapmak mümkündür. Bunun yanında e-Devlet platformuna giriş yapılarak başvuru işlemleri halledilebilir. Doğum borçlanması başvurusunda doğrudan kuruma gidecekler için izlenen yol şu şekildedir:

  • Başvuru evrakları eksiksiz şekilde hazırlanmalı kurye veya elden teslimle Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ne iletilmelidir.

  • Görevliler başvuru evraklarını sisteme geçirerek detaylı şekilde inceleme sürecini başlatır.

  • Başvurunun onaylanmasının ardından çıkan toplam prim tutarları başvuru sahibine bildirilir.


Şehir fark etmeksizin herhangi bir ilde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri üzerinden başvuru gerçekleştirmek mümkündür. Başvuru yapan kişiler, emekli olabilme hakları için talep ettikleri günü müdürlüklere bildirmelidir. Doğum borçlanması yapmak için hesaplamalar, prim gün ve tutarları üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Doğum Borçlanması Başvuru Evrakları

Doğum borçlanması için başvuru belgeleri ilgili kuruma iletilmelidir. Doğum borçlanması talebinde bulunmak isteyen kişilerin talep dilekçesi yazması ve nüfus cüzdanı fotokopilerini sunması yeterlidir. Doğum borçlanmasın başvuracak olan kadınların işverenlerinden herhangi bir belge almalarına gerek yoktur.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanması hesaplamanın yolu başvuran kişilerin günlük kazançları üzerindendir. Günlük kazanç tutarının %32’si üzerinden yapılan hesaplama doğum borçlanmasında ödenecen prim tutarını vermektedir. Başvuru yapılırken doğum borçlanması üzerinden talep edilen gün sayısı, tutara etki etmektedir. Günlük prim ödemeleri ve doğum borçlanması prim gün tutarı çarpıldığı zaman toplam doğum borçlanması ortaya çıkmaktadır.

Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Doğum borçlanması tutarı verilen kararlar doğrultusunda güncellenmektedir. 2021 yılı için belirlenen tutar, prime esas günlük kazancın alt ve üst sınırları dahilindedir. 2021 yılına göre belirlenen doğum borçlanması tarifeleri şu şekildedir:(Tablo hesaplama: Dr. Hakkı Demirci)

Doğum Borçlanması Ödemesi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması ödemesinin nasıl yapıldığı konusunda iki farklı yöntem uygulanmaktadır.

Prim tutarları, tercihe bağlı olarak tek seferde ödenebilir. Bunun yanı sıra ödemeler, taksitli şekilde yapılabilmektedir. Doğum borçlanması yapmak gerekli şartları sağlayanlar ve başvurusu onaylanan kadınlar için mümkün olmaktadır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)